Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Fleur Mysteries Part 1 – Zagadki Fleurkowe Część 1


One beautiful day, I am sure, I will know everything about Fleur 😀

Pewnego pięknego dnia będę na pewno wiedziała wszystko o Fleur 😀

Today, as it stands, I do not. And so here is the first part of Fleur Mysteries – things that are not yet known about Fleur. I am sincerely hoping someone will come forth and share the answers to these puzzles!

Dzisiaj, jak widać, tak nie jest. A więc dzisiaj przedstawiam pierwszą część Zagadek Fleurkowych – czyli czego jeszcze nie wiemy o Fleur. Mam wielką nadzieję, że ktoś to przeczyta i odpowie na te pytania!

First: a simple question. Why are all Fleur outfits numbered in order of release, but the dolls are not? The outfits, with only a few exceptions, are numbered from 1201 to 1288, and by the number we can guess approximately in which year they were sold. You can see a basic overview on the outfits index page here.

Dolls, however, are a complete confusion! They logically start with Basic Fleur with catalogue number 385-1000. We do not know the catalogue number of the second Fleur, Belle. Next few Fleurs were Nurse, number 385-1050, Flower – number 385-1060, Skatestar – number 385-1091… have a look at the catalogue listings page here to see for yourself. Unfortunately this means that we can not use doll catalogue numbers to estimate year of release.

Na początek pytanko: dlaczego ubranka Fleur ponumerowane są w kolejności w jakiej były sprzedawane, ale lalki nie są? Ubranka, z kilkoma tylko wyjątkami, ponumerowane są od 1201 do 1288, więc po numerku możemy mniej więcej zgadnąć rok w którym były sprzedawane. Jest to zilustrowane na stronie indeksowej ubranek tutaj.

Za to w numerach lalek jest wielki bałagan! Logicznie zaczynają się od Fleur Basic z numerem katalogowym 385-1000. Niestety nie znamy numeru katalogowego drugiej Flerki Belle. Nastepne kilka lalek to Nurse (Pielęgniarka) z numerem 385-1050, Flower (Kwiaciarka) z numerem 385-1060, Skatestar (Gwiazda Łyżwiarka) z numerem 385-1091… spójrzcie na stronę z numerami katalogowymi tutaj aby zobaczyć to na własne oczy. Niestety znaczy to, że nie możemy kierować się numerami z katalogu w celu zgadnięcia roku sprzedaży każdej lalki.

Second: who are these two New Look Fleurs?

Drugie pytanie: kim są te dwie Fleurki New Look (Nowa Twarz)?

Very few promo photos of New Look Fleurs exist, but the ones I have found only show Fleurs with short blonde hair – please see samples below. So who are the two girls in my collection? We know for sure that Hollywood and Disco Dance New Look Fleurs had long hair, but we have only ever seen them blonde. Is it possible these dolls were also available in red, and maybe even some other colours? If anyone is wondering, the blonde is wearing a Mix’N’Match outfit, and the redhead is wearing outfit nr 1220 without the hat so her hair is visible.

New Look (Nowa Twarz) Fleurki miały bardzo mało oficjalnych fotek promocyjnych. Te które udało mi się znależć pokazują tylko blondynki z krótkimi włosami – jak widać poniżej. Więc kim są te dwie lalki z mojej kolekcji? Wiem na pewno, że lalki New Look Hollywood i Disco Dance miały długie włosy, ale tylko koloru blond. Czy jest w takim razie możliwe że były sprzedawane jako rude, a może nawet w innych kolorach? Gdyby ktoś się interesował, blondynka jest ubrana w jedno z ubranek Mix’N’Match, a ruda w ubranko nr 1220, bez kapelusza aby widać było jej włosy.

Third and biggest mystery so far: who was Gauntlet Fleur? Which doll was she?

Trzecie pytanie i największa zagadka: kim była Fleur Gauntlet? Którą była lalką?

A short explanation: Gauntlet Fleur is called such because of her arms – they look like gauntlet gloves. This is the only kind of 70s Fleur who can bend her arms. Here, my Gauntlet Fleur is dressed in Lente (Spring) doll outfit.

Krótkie wyjaśnienie: Fleurka Gauntlet (wymawia się gontlet) nazywa się tak z powodu jej zginanych rąk – przedramię jest podobne do długiej rękawiczki. Jest to jedyna lalka Fleur z lat 70. która zgina ręce w łokciu. Oto moja Fleurka Gauntlet w ubranku lalki Lente (Spring – Wiosna):

Her arms bend and rotate at the elbow and shoulder like this:

Jej ręce zginają się w łokciach i ramionach jak widać tu:

This Fleur appeared in at least SIX different promo photos, wearing different outfits and pretending to be different dolls. I haven’t got the faintest idea who she really was. My very knowledgeable friend Jolanda said she may be the KLM Fleur, but I have never seen an official picture of this Fleur with bent elbows, so the mystery still stands… Below are all the photos I could find where she appears.

Fleurka ta pozuje na przynajmniej SZEŚCIU oficjalnych fotkach promocyjnych, w różnych ubrankach i udając różne lalki. Nie mam zielonego pojęcia kim ona była naprawdę. Moja bardzo dobrze poinformowana koleżanka Jolanda myśli, że chyba była to Fleurka KLM (stewardessa), ale ja nigdy nie widziałam żadnej oficjalnej fotki lalki KLM ze zgiętymi łokciami, więc zagadka jest nadal nie rozwiązana… poniżej są wszystkie jej fotki które udało mi się znaleźć.

Left: promo photo for the 70s bathroom. Right: promo photo for outfit 1205.

Z lewej: oficjalna fotka promocyjna dla łazienki z lat 70. Z prawej: fotka promocyjna ubranka 1205.

Left: promo photo for the 70s bedroom with four-poster bed. Right: catalogue photo for Rainy Day Fleur. I have this Fleur in box, and she has an 80s ballerina body. No other Rainy Day promo photo shows her with bent arms.

Z lewej: fotka promocyjna dla sypialni z lat 70. z baldachimowym łóżkiem. Z prawej: Fleur Rainy Day (Deszczowy Dzień) na fotce z katalogu. Mam tę lalkę w pudełku i ma ona ciałko baletnicy z lat 80. Lalka ta nie ma zgiętych rąk na żadnej innej fotce promocyjnej.

Left: promo photo for outfit nr 1223 – her arms aren’t visible, but her hands are clearly plastic and flat, as only Gauntlet had. Right: promo photo for outfit nr 1206 and second 70s bedroom also.

Z lewej: fotka promocyjna ubranka nr 1223 – nie widać łokci, ale jej dłonie są wyraźnie płaskie i plastikowe, takie miała tylko Fleurka Gauntlet. Z prawej: fotka promocyjna ubranka nr 1206 a także drugiej sypialni z lat 70.

There are a few more things we still don’t know about Fleur – I will write about them in the future 🙂

Jest jeszcze kilka zagadek Fleurkowych – będę o nich pisać w przyszłości 🙂

Advertisements

14 comments on “Fleur Mysteries Part 1 – Zagadki Fleurkowe Część 1

 1. świstak
  8 May 2010

  Jejku z tymi numerkami to coś ciekawego , niestety nie wiem nic o tych lalkach , więc nic nie mogę pomóc, szkoda..

  Like

  • fleurdolls
   9 May 2010

   Nie szkodzi, dzięki za komentarz 😀 chyba tylko jakiś były pracownik producenta mógłby na to odpowiedzieć…

   Like

 2. RudyKrólik
  9 May 2010

  A może trzeba spróbować skontaktować się jakoś z producentem? Sprawa wydaje mi się ogromnie ciekawa, więc może warto ją drążyć?

  Like

  • fleurdolls
   9 May 2010

   To jest dobry pomysł, ale niestety firma Otto Simon, pomimo że nadal istnieje, nie zajmuje się już od wielu lat produkowaniem zabawek. Nikt z dzisiejszych pracowników nie posiada żadnych informacji na temat lalek Fleur. Wiem bo specjalnie znajomi w Holandii sprawdzali. A wiec dopóki nie zgłosi się ktoś kto miał taką lalkę w ręku nadal pozostanie to zagadką! 😐

   Like

 3. ziutek44
  10 May 2010

  nie znam nikogo oprócz ciebie, kto byłby specjalistą od Fleur:)
  Pierwszy raz widzę New Look Fleur! Fajne, chociaz stara wersja bardziej mi się podoba:)

  Like

  • fleurdolls
   10 May 2010

   O, to bardzo miło z Twojej strony, dzięki za komplement 😀 przysięgam, że nie jestem jedyną specjalistką od Fleur, strona internetowa i blog nie mogłyby powstać bez pomocy różnych moich znajomych z Holandii!
   Fleurki New Look są bardzo podobne do lalki Daisy od Mary Quant. Zapraszam na te strone gdzie pokazane są wszystkie twarze Fleur.

   Like

 4. Ania
  22 February 2011

  Ago, tak przeglądam Twoje wpisy i węszę sobie, i tak myślę o tej Fleur Gauntlet, a spójrz na pudełko od Fleur Rainy Days, czy na nim nie ma obrazka informującego o tym, że jej stópki i łokcie są zginane? 🙂 Tak z ciekawości piszę 😉

  Like

  • fleurdolls
   22 February 2011

   Masz wielką rację, ale niestety to nie ona… spróbuję to jakoś wytłumaczyć… po pierwsze mam egzemplarz Fleur Rainy Day w pudełku i ma ona ciałko baletnicy, czyli rzeczywiście zginane łokcie i nogi w kostkach. Niestety, są one zginane za pomocą drucików, podczas kiedy Fleurka Gauntlet ma po prostu w łokciu taki zawiasik na którym obie części ręki są złączone. Daje to możliwość zginania jej łokci pod kątem prostym, podczas gdy jest to niemożliwe u Fleurek o ciałkach baletnicy, bo zwyczajnie guma jest zbyt gruba. A więc to jednak nie ona!
   Dla dalszego ogłupienia kolekcjonerów – popatrz w tym samym wpisie na zdjęcie Fleurki Rainy Day w czerwonym płaszczyku z pieskiem – to jest na pewno Gauntlet, tylko ubrana w strój Rainy Day do fotki!
   U producenta Fleur nie można było na sto procent ufać fotkom promocyjnym, więc jedyne źródło niepodwarzalnych informacji to same lalki. Osobiście kieruję się zasadą, że nie wierzę niczemu dopóki nie zobaczę lalki na własne oczy w pudełku! 😀

   Like

  • Ania
   22 February 2011

   Co za zagadka! Twórcy tych katalogów nie zdawali sobie sprawy, ile problemów przysporzą kolekcjonerom Fleur. No, ale ma szczęście są tacy znawcy, jak Ty, którzy nie dadzą się omamić 😛

   Like

  • fleurdolls
   23 February 2011

   Ha ha 😀 no mnie też czasami odurzają te fotki promocyjne, ale staram się zawsze dociec prawdy. Nie wiem dlaczego Fleurki były właśnie tak fotografowane, w późniejszych latach 80. to się już mniej zdarzało, ale na początku to był niezły bałagan!

   Like

 5. luci
  3 February 2014

  Ja dalej w temacie 😀
  Fleur Disco Dance - Otto Simon Holland - 1980s
  Szkoda tylko, że właścicielka jakoś bardziej nie opisuje zdjęć, bo nie wiadomo czy to lalka z tego pudełka czy po prostu odrestaurowana i postawiona na jego tle…

  Like

  • fleurdolls
   3 February 2014

   A to jest oryginalna lalka z własnym pudełkiem, też ją mam w stanie NRFB 🙂

   Like

  • luci
   4 February 2014

   Ale Twoja też ma takie ciemniejsze włosy?

   Like

  • fleurdolls
   4 February 2014

   A nie, moja jest platynowa blondynka. Możesz zobaczyć ją na stronie http://www.fleurdolls.com pod Dolls i literką D. Ta z Twojego linka wygląda na rudą – czyli jest to dowód, że przynajmniej ta lalka miała różne kolory włosów 🙂

   Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 8 May 2010 by in Fleur Dolls, Lalki Fleur and tagged , , , , , , .
%d bloggers like this: