Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Discover the World Polish Barbie – Poznaj Świat Barbie Polka


A few months ago I wrote about my Polish Barbie here. In that same topic I also introduced the lesser-known Discover the World Barbie book about Poland. Discover the World is a series of books and outfits about different places in the world. The outfits are meant to represent each country or city they come from. The quality of the outfits is quite varied, some are beautifully made, and some poorly, but overall I would recommend getting a few if you can, they are not expensive. Here is the Polish book and outfit. You can see the contents of the book in the aforementioned Polish Barbie topic.

Kilka miesięcy temu pisałam o Barbie Polce tutaj. W tym samym temacie przedstawiłam też mniej znaną książeczkę Poznaj Świat na temat Polski. Poznaj Świat to seria książek i ubranek z całego świata. Ubranka mają być reprezentacją kultury danego kraju czy miasta. Ich jakość jest różna, niektóre są pięknie uszyte, niektóre nie, ale ogólnie warto mieć kilka w kolekcji, bo są niedrogie. Oto książeczka o Polsce i ubranko. Zawartość książeczki jest pokazana w moim oryginalnym wpisie.

At last I was able to buy a second Polish Barbie, to put her in the outfit. I stubbornly refused to put the outfit on any other doll except the actual Polish Barbie! It took this many months to actually find her, I didn’t want to buy another boxed one, because I probably wouldn’t be able to force myself to open the box and undress her (I love this doll in box!). About 2 weeks ago, by accident, I found her on eBay in a pile of other Barbie dolls and other rubbish. The auction description made me laugh – the seller put “Barbie in some kind of peasant costume” HA HA 😀 of course she went straight to spa upon arrival, and her outfit went to my friend Maja in Poland.

W końcu udało mi się kupić drugą Barbie Polkę, w celu ubrania jej w to ubranko. Uparcie odmawiałam ubrania w nie jakiejkolwiek innej Barbie, musiała być Polka i już! Tyle miesięcy minęło zanim ją znalazłam, nie chciałam kupować nowej w pudełku, bo chyba nie zmusiłabym się do jej rozpakowania i rozebrania (uwielbiam tę lalkę w pudełku!). Może 2 tygodnie temu, zupełnie przypadkiem, znalazłam ją na eBay w stosiku innych Barbie i śmieci. Uśmiałam się, bo sprzedawca napisał w aukcji “lalka Barbie w jakimś ubranku wieśniaczki” HA HA 😀 oczywiście zaraz po przybyciu lala poszła do spa, a jej ubranko pojechało do Polski do Mai (cześć Maja!).

As I already said, this outfit doesn’t remind me of Poland at all. There are many different folk costumes in Poland, but most of them are similar to the Cracow outfit in their style – that is usually a shirt, a vest, a skirt or dress, and an apron. They are usually very colourful, embroidered, and stripy. This is definitely Mattel’s strange idea of what a Polish outfit may look like, based on nothing in particular 😀 In the book it says that Barbie is very excited to go to a piano recital. Maybe this is Mattel’s idea of what someone in Poland may wear to such an event?

Jak już poprzednio pisałam, ubranko to wcale nie przypomina mi Polski. Przecież w Polsce jest wiele kostiumów regionalnych, ale większość z nich jest raczej stylem podobna do krakowskiego – to znaczy składa się z koszuli i spódnicy albo czasem sukienki, gorsetu i fartucha. Stroje są zazwyczaj bardzo kolorowe, haftowane i pasiaste. Strój Barbie to chyba jakiś dziwny pomysł Mattela na to, jak wygląda polski strój, a propos niczego 😀 w książce napisane jest, że Barbie bardzo się cieszy, bo idzie na koncert fortepianowy. Może Mattel myśli, że takie właśnie stroje nosi się w Polsce na koncerty?

Still, it is very pretty, with a few flaws. The front of the shirt had a button sewn in the wrong place, I had to remove it, because I couldn’t button it on the doll. The sequins around the belt are glued on, and some of them fell off and had to be reattached. After ironing the skirt and snipping a few loose strings, the doll was ready for display.

Pomimo tego ubranko jest bardzo ładne, z kilkoma wadami. Z przodu bluzki był guziczek, musiałam go odpruć, bo nie dało się go zapiąć na lalce. Cekinki wokoło pasa są przyklejone, nie przyszyte, kilka odpadło i musiałam je przykleić z powrotem. Ale po uprasowaniu spódnicy i obcięciu kilku niesfornych nitek Barbie gotowa była na wystawę.

The shirt has a blue ruffle and a stand-up collar. The outfit comes with a necklace made of blue beads and one large pear drop. They are strung onto ordinary elastic, easy to put on over Barbie’s head. I’m going to re-string this necklace and add a clasp to make it look better.

Bluzka ozdobiona jest niebieską falbanką i kołnierzem na stójkę. Dodatkowo jest naszyjnik z niebieskich koralików i przezroczystej perełki. Koraliki nanizane są na zwykłą gumkę, aby łatwo było naszyjnik nałożyć. Planuję poprawić ten naszyjnik, dodać zatrzask i zamienić gumkę na żyłkę.

In addition to the necklace, there is a string of beads meant to go around Barbie’s hair. It’s too small for the hairstyle I gave her.

Oprócz naszyjnika jest też sznurek koralików do ozdoby włosów. Jest za mały do fryzury mojej Barbie.

The skirt belt and shirt cuffs have a matching embroidery and sequin decoration.

Pas spódnicy i mankiety koszuli ozdobione są haftem i cekinami.

The skirt has a very pretty petticoat, made of blue chiffon with a pleated edge. It makes the skirt look lovely and full.

Spódnica ma ładną haleczkę uszytą z niebieskiego szyfonu z plisowanym brzegiem. Spódnica ładnie na niej leży.

My two Polish girls. Moje dwie Polki.

I may be wrong, but I think her red lips and red earrings look great with this outfit, they really stand out and bring out the colours. They don’t match anything, but still look great. Lucky Barbie, she looks great in everything! 😀

Może się mylę, ale bardzo podobają mi się jej czerwone usta i kolczyki w kontraście z kolorami ubranka. Nie pasują do siebie nawzajem, ale wyglądają bardzo ładnie. Barbie ma szczęście, że we wszystkim wspaniale wygląda! 😀

And the last portrait. Ostatni portret.

Advertisements

22 comments on “Discover the World Polish Barbie – Poznaj Świat Barbie Polka

 1. świstak
  13 March 2011

  dobrze że piszesz właśnie zaczynam uczyć się języka angielskiego a twój blog jest dwu językowy (bo jeśli ktoś uczył się tylko w szkole , bez kursów i korepetycji to za pewne nic nie umie tak jak ja , co roku inna nauczycielka i co roku od nowa uczyliśmy się czasów present simple)
  A lalka ciekawa , ale tylko dlatego że to Polka , chyba nawet Niemka jest ładniejsza ……….

  Like

  • fleurdolls
   13 March 2011

   A to fajnie, że mój blog pomaga w nauce języka, rzeczywiście trudno się uczyć zaczynając ciągle od nowa… staram się robić tłumaczenia jak najbardziej podobne, chociaż czasami to nie wychodzi… miło mi, służę pomocą w razie czego! 😀
   Niemka rzeczywiście bardzo ładna, ale najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny! 😉

   Like

 2. Ania
  13 March 2011

  Aguś, wydaje mi się, że to nie miał być w zamyśle strój regionalny, tylko suknia jakiejś dworzanki czy hrabianki, dlatego napisali o tym koncercie 🙂

  Sukienka bardzo mi się podoba i przypomina mi strój z jakiegoś polskiego filmu kostiumowego, np. “Lalki” B. Prusa.

  Like

  • fleurdolls
   13 March 2011

   A wiesz co Aniu, może i masz rację? Może to jest Stefcia z Trędowatej? 😀 chyba nigdy się nie dowiemy, co zainspirowało ten strój! Ale właśnie jeżeli chodzi o stroje regionalne, to właśnie wiele strojów z innych krajów jest takich w tej kolekcji. No ale się zapędziłam, strój jest ładny tak czy owak 😀 jak gdzieś znajdziesz to radzę kupić!

   Like

  • Ania
   13 March 2011

   Wpisali w googlach “polish cloth” i wzięli pierwsze lepsze 😛

   Och, ja uwielbiam takie balowe, eleganckie kreacje, ale wszędzie widuję tylko jakieś chińskie, tandetne i to z beznadziejnych materiałów… 😦

   Like

  • fleurdolls
   13 March 2011

   No i pewnie dokładnie tak było! 😀
   Jak chcesz to wyślę Ci kilka krojów na stoje dla lalek w rozmiarze Barbie, zawsze możesz uszyć sama, tym bardziej że potrafisz. A materiału niedużo potrzeba.

   Like

  • Ania
   13 March 2011

   Pewnie, chętnie spróbuję, tym bardziej, że zawsze szyłam na oko 🙂

   Tylko z szyciem ręcznym jest pewien problem – szew nie jest taki równiutki, a materiał często się brzydko “ściąga” i marszczy, jak się za bardzo ciągnie za nitkę, a jak za lekko, to gdy się ubierze na lalkę, to często się rozchodzi i bardzo widoczne są nitki… Dlatego ostatnio coraz mniej szyję i planuję zakup maszyny do szycia 🙂

   Like

  • fleurdolls
   13 March 2011

   Maszyna do szycia to dobry pomysł, nie tylko dla lepszej jakości ubranek, ale dla oszczędności czasu życzę szybkiego zakupu! 🙂
   Prześlę Ci na początek jeden wykrój przez email, zobacz czy da się coś z nim zrobić, jak się spodoba to przyślę następne.

   Like

 3. privace
  13 March 2011

  Fakt- na polski strój regionalny to nie wygląda, ciekawe skąd mattel wziął taki pomysł na ten strój “wieśniaczki”? Krakowianka wygląda o wiele bardziej swojsko- choć przyznaję, że obie są piękne 🙂

  Like

  • fleurdolls
   13 March 2011

   Z pewnością projektant tego stroju nigdy w Polsce nie był 😀 same lalki bardzo mi się podobają, oczywiście z pobudek patriotycznych!

   Like

 4. lalka w pudełku
  14 March 2011

  Wiesz jak zobaczyłem u Ciebie tą Krakowiankę od razu przypomniały mi się takie drewniane laleczki, były bardzo ładnie wykonane i miały śliczne buzie prawie tak samo jak Barbie. Pamiętasz?

  Like

  • fleurdolls
   14 March 2011

   Miałam kiedyś takie laleczki, z Cepelii, ale były malutkie i z drucikami w rękach i nogach, do pozowania. Może nawet jeszcze gdzieś je mam… twarzy Barbie nie miały, więc może to nie o nie chodzi? 🙂 Mam też taką większą lalkę kupioną w Krakowie na pamiątkę, w Sukiennicach, ale ona wygląda jak lalki Krawala, nie Barbie.

   Like

 5. manhamana
  14 March 2011

  Też ciekawi mnie skąd wytrzasnęli taki strój 😉 to nawet Ciotką Telimeną nie zalatuje ale nic to, widać nie zbadane są źródła Mattela w temacie kostiumów regionalnych 😉 Polski strój regionalny to też wypadkowa różnych strojów, pasiasta spódnica jakoś strój łowicki na myśl przywołuje a i ornamentyka gorsetu też jakoś z tamtych stron 😉
  Jednakże pomijając owe nieścisłości same laleczki prezentują się zacnie. Make up bardzo ładny i to się Mattelowi udało lalka wygląda jak członkini Mazowsza. A kontrast między make upem lalki a strojem podoba mi się również.

  Like

  • fleurdolls
   14 March 2011

   To prawda, rzeczywiście wygląda ona jak z Mazowsza… a tyle się zastanawiałam co mi ona przypomina! 😀 strój jest ładny, jakby tak pominąć wzmiankę Polski to na pewno pasowałby na jakąś ważniejszą okazję!

   Like

 6. Scottie
  14 March 2011

  You take the most beautiful photographs,Agnes. Part of the reason I love your blogs so much is due to the fantastic photos!

  Like

  • fleurdolls
   14 March 2011

   Thank you Scottie, so kind of you 🙂 unfortunately I don’t have good equipment, however it’s quite realistic I will buy a very good camera this summer, fingers crossed it will happen! Dolls are great subjects, they are so patient 😉

   Like

 7. ziutek44
  14 March 2011

  zazdroszczę Polki, chyba każdy polski kolekcjoner powinien mieć ją w swoich zbiorach…, ja niestety nie mam….:((((

  Like

  • fleurdolls
   14 March 2011

   Popieram, powinien! 😀 na szczęście ta lalka jest często na eBay, w różnych cenach, więc da się kupić. Sama lalka jest cudowna, jej twarz jedna z najbardziej naturalnych jakie są u Barbie, gorąco polecam!

   Like

 8. Aniarozella
  18 March 2011

  Tak czy siak, śliczne dziewczyny, a Ania ma chyba rację, pewnie chodzi o romantyczne ubranie szlachcianki z dworku. Niektóre detale jak pasek przy ubranku są prześliczne.

  Like

  • fleurdolls
   19 March 2011

   Niech będzie szlachcianka, Barbie sie ucieszy, że została wywindowana na wyższą pozycję społeczną niż “supermodel” 😀 A Barbie samą radzę kupić, jest naprawdę prześliczna!

   Like

 9. Daguchna
  19 March 2011

  Mimo wszystko to śliczna lalka i śliczne stroje 🙂 Zawsze podobały mi się te “światowe” laleczki 🙂

  Like

  • fleurdolls
   20 March 2011

   To jest na pewno jedna z moich ulubionych Barbie wszechczasów, a ubranka światowe jako takie są wspaniałym pomysłem, są przecież bardzo dobre dla dzieci, rozwijają wiedzę o świecie – nawet jeżeli akurat my musimy zgadywać co polskie ubranko ma wspólnego z Polską! 😀

   Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 13 March 2011 by in Barbie and tagged , , , , , , .
%d bloggers like this: