Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Books About Dolls – Książki o Lalkach


Ten wpis to APEL do wszystkich – jeżeli macie jakieś książki o tematyce lalkowej, podzielcie się informacją o nich na swoich blogach! Wystarczy zdjęcie okładki, krótki opis o czym jest i kilka zdjęć ze środka – to wszystko. Bardzo się to nam wszystkim kolekcjonerom przyda! Marek z bloga Lalka w Pudełku już się pod tą akcją podpisał – bardzo proszę wszystkich innych o udział!

Czy Wam to się też zdarza – widzicie książkę i żałujecie, że przed zakupem nie można do niej zajrzeć? Moim zdaniem szczególnie ważne jest to w kupowaniu książek o lalkach – bo książki przydatne kolekcjonerom trudno jest ocenić tylko po okładce. Nie wiadomo – czy książka to przewodnik, czy spis lalek, czy ma kolorowe zdjęcia, czy to tylko album-pamiątka, albo może prawie wierna kopia innej książki którą już mamy? Dlatego warto jest zajrzeć do środka – wtedy od razu wiemy, czy to książka dla nas, czy nie.

Oto moje książki – mam ich więcej, ale inne są to annuale lub książki o robótkach na drutach dla lalek po angielsku, więc raczej hobbystyczne. Jak wyglądają książki z wzorami  na druty, wszyscy wiemy. A więc – do dzieła!

Kliknij na małe zdjęcia aby zobaczyć je w dużym rozmiarze! 😉

Tytuł: Furga en Fleur 1955-1989
Autor: Anneke Husecken-Selder
Rok Wydania: 2001
ISBN: 90 5690 164 8
Wydawnictwo: Uitgeverij Niesje Wolters van Bemmel
Opis: Anneke jest kolekcjonerką lalek Furga i Fleur już od dzieciństwa, opisuje ich historię i swoje własne dzieciństwo. Połowa książki to tekst, reszta zdjęcia lalek z jej własnej kolekcji. Może służyć do identyfikacji lub rozwinięcia wiedzy o tych mniej znanych lalkach. Wydana tylko w języku holenderskim. Zawiera nieco błędów, na przykład jedna z lalek opisana jest jako klon Fleur o nazwie Madeliefje, a jest to Fleur z lat 70. Ciekawi tekstu będą musieli go sobie przetłumaczyć, ale ponieważ jest to tylko jedna z dwóch tylko książek o lalce Fleur kiedykolwiek wydanych, każdy kolekcjoner Fleur powinien ją mieć. Swoją drogą – wpadłam kiedyś na pomysł napisania książki o Fleur, bo mogłabym ją sama napisać i zilustrować moimi własnymi zdjęciami itd, więc sam koszt wyprodukowania jej nie byłby wysoki – ale niestety, kilka wydawnictw z którymi się skontaktowałam nie było zainteresowanych… może dlatego że Fleur nie jest już na rynku zabawek od 1988 roku?

7369645494_020d9d3a4d_c

Tytuł: The History of Sindy – Britain’s Top Teenage Doll 1962 – 1994
Autor: Colette Mansell
Rok Wydania: 1995
ISBN: 0 904568 64 4
Wydawnictwo: New Cavendish Books
Opis: Barbie jest oczywiście najlepiej opisaną lalką na świecie, więc moim zdaniem zapotrzebowanie na książki o innych lalkach jest bardzo wysokie. Autorka sama jest kolekcjonerką lalek, szczególnie Sindy i książka ta jest wręcz doskonała – opisuje historię Sindy od powstania samej fabryki zabawek około roku 1850 aż do lat 90-tych. Książka podzielona jest na cztery dekady, czyli lata 60., 70., 80., 90. Mnóstwo zdjęć pięknych oryginalnych lalek, ubranek, mebelków i akcesoriów (autorka użyła do ilustracji nie tylko eksponatów ze swojej własnej kolekcji, ale szukała też kolekcjonerów i ich skarbów w całej Wielkiej Brytanii). Niemal każda rzecz Sindy wypuszczona na rynek jest tu opisana nazwą, w detalach, można tu znaleźć rok produkcji prawie wszystkiego co było kiedykolwiek dostępne dla Sindy. Widać że autorka włożyła wiele pracy w tę książkę, a kolekcjonerzy Sindy uważają ją za absolutny autorytet. Książka jest droga, rzadko osiąga cenę poniżej £50, ale dla miłośników Sindy jest koniecznością!

SDC11485

Tytuł: Vintage Clothing for the Fashion Doll
Autor: Mari DeWitt
Rok Wydania: 2003
ISBN: 0 87588 652 3
Wydawnictwo: Hobby House Press
Opis: Z tą książką obchodzę się jak z przysłowiowym śmierdzącym jajkiem – bo jest trudna do znalezienia i dosyć droga, chyba że trafi się jakaś niesamowita okazja. Książka ta jest dla wielbicieli szycia dla lalek – jest pełna wykrojów na repliki klasycznych i sławnych strojów Barbie, takich jak Gay Parisienne, Music Centre Matinee, Dancing Doll, Solo in the Spotlight i wiele innych. Każdy wykrój jest rzetelnie opisany, sfotografowany krok po kroku, oraz pokazany na lalce. Niestety, książka ta jest (dla mnie) zbyt piękna żeby ją używać. Spróbowałam kiedyś, z wielkim trudem, odrysować jeden wykrój i dałam spokój. Wolę sobie na nią patrzeć! Ciekawe jest to, że niektóre modelki to nie tylko Barbie i Silkstone, ale Tammy, klony i kilka innych, a większość lalek jest vintage. Książka jest zdecydowanie dla tych którzy lubią szyć, a nie za bardzo przejmują się tym że książka nie będzie na zawsze w takim idealnym stanie – bo dla mnie to ona powinna być wydrukowana na gorszym papierze, żeby nie było żal jej używać. A jest odwrotnie, książka jest pięknie wydana, na świetnej jakości papierze, z pięknymi zdjęciami. Polecam więc na pewno dla wszystkich wielbicieli szycia!

SDC11473

Tytuł: Barbie – Four Decades of Fashion, Fantasy, and Fun
Autor: Marco Tosa
Rok Wydania: 1998
ISBN: 0 8109 4008 6
Wydawnictwo: Harry N Abrams Inc
Opis: Książka wydana na 40-lecie Barbie – jest to historia Barbie dla wszystkich, a wydana tak pięknie, że spowoduje u wielu chętkę na kupienie jeszcze kilku lalek. Podzielona na rozdziały takie jak: historia od początku, Barbie i moda od lat 60 do dzisiaj, Barbie w świecie, itd. W środku książki jest podwójnie rozkładana część albumowa, którą pokazałam na pierwszym zdjęciu. Na początku książki jest ciekawy opis “jak powstaje lalka Barbie”, od moldu aż do lalki gotowej do zapakowania w pudełko. Jest dużo do czytania i do oglądania, chociaż książka wydana na 50-lecie Barbie jest lepsza (pokazana ostatnia w tym wpisie), ale ta jest wspaniała i bardzo ją polecam – do cieszenia oka po prostu.

SDC11458

Tytuł: Baby Boomer Dolls – Plastic Playthings of the 1950s & 1960s
Autor: Michele Karl
Rok Wydania: 2003
ISBN: 0 942620 71 2
Wydawnictwo: Portfolio Press
Opis: Książka, jak wskazuje tytuł, jest katalogiem lalek z lat 50. i 60., czyli okresu kiedy tzw “baby boomers” byli dziećmi. Podtytuł mówi nam, że jest to “reference and price guide”, czyli przewodnik i cennik. Jak kilka innych książek które tu przedstawiam, jest ona przede wszystkim dla tych, którzy interesują się różnymi lalkami i ich historią, lubią odkrywać nowe, a nawet pomagać innym w identyfikacji. Książka podzielona jest alfabetycznie na producentów, oczywiście są ci najsławniejsi jak Mattel, Ideal i Pedigree, Nisbet, Imperial Doll Company, Effanbee i wielu innych mniej znanych. Na każdej stronie kilka pięknych kolorowych zdjęć, rzetelne opisy wraz z wartością lalki, a nawet detale z jakiego materiału zrobione są główki i tułowia. Bardzo polecam miłośnikom lalek ogólnie, jest to jedna z moich ulubionych książek. Dla tych którzy nie czytają po angielsku same zdjęcia wystarczą aby zachwycać się tyloma pięknymi lalkami, z których wiele już nie jest dzisiaj produkowanych.

SDC11441

Tytuł: British Dolls of the 1960s
Autor: Susan Brewer
Rok Wydania: 2009
ISBN: 978 1 84468 056 6
Wydawnictwo: Pen & Sword Books Ltd
Opis: Przepiękna książka do której wzdychałam od czasu kiedy się ukazała w księgarniach. Wydana mistrzowsko na wysokiej jakości papierze, z wieloma zdjęciami w większości kolorowymi, wyczerpująco opisująca, jak w tytule, lalki brytyjskie z lat 60. Zdecydowanie przeznaczona dla miłośników różnych lalek i poznawania ich historii, podzielona jest na rozdziały takie jak: lalki-nastolatki, Tiny Tears, najwięksi producenci, wpływy amerykańskie, itd. Osoby nie znające języka angielskiego na pewno zachwycą się zdjęciami i wieloma pięknymi zupełnie nieznanymi lalkami przedstawionymi w tej książce. Tekstu jest dużo, więc jest to szczególnie wspaniała książka dla tych, którzy mogą ją przeczytać i którzy zainteresowani są ogólnie historią lalek.

SDC11427

Tytuł: Forever Barbie – The Unauthorized Biography of a Real Doll
Autor: M.G. Lord
Rok Wydania: 1994
ISBN: 0 380 72049 3
Wydawnictwo: Avon Books
Opis: Jak na nieautoryzowaną biografię przystało, książka nie traktuje Barbie z uwielbieniem, a raczej trzeźwo opisuje jej historię włącznie z różnymi biznesowymi detalami o których się raczej nie mówi, wpływ i rolę Barbie w historii kultury, wspomina nawet o Cindy Jackson, która jest sławna jako jedna z pierwszych fanatyczek operacji plastycznych. W książce jest kilka zdjęć Barbie w niedwuznaczych sytuacjach z lalkowymi facetami i nie tylko, jako przykład wpływu Barbie na różnych artystów. Jest solidny rozdział o Bild Lili. Książka zawiera mało zdjęć a dużo tekstu – polecam dla czytających po angielsku a szukających nie tylko różowo-cukierkowych historii Barbie.

SDC11413

Tytuł: Barbie: a Visual Guide to the Ultimate Fashion Doll
Autor: kilku, m.in. Marie Greenwood, Jacqueline Jackson, Robert Opie, Carol Spencer
Rok Wydania: edycja w twardych okładkach rok 2000, w miękkich okładkach rok 2003
ISBN: 0 7513 6899 7
Wydawnictwo: DK
Opis: Wstęp do książki napisany jest przez Ruth Handler, a sama książka jest bardzo bogato ilustrowaną historią Barbie. Najnowsze lalki w tej książce są z roku 2000. Może służyć do identyfikacji, ale tylko przypadkiem – raczej wprowadza w świat Barbie i wielu pięknych lalek o których istnieniu być może czytelnik jeszcze nie wiedział. Zdjęcia są przepiękne pomimo małego formatu książki (moja edycja z 2003 roku ma rozmiar 14cm x 16.5cm). Książka podzielona jest na różne kategorie, na przykład lalki filmowe, lalki sportowe, różne kariery, panny młode, domki, pory roku itd. Ponieważ nie jest to książka identyfikacyjna, pokazanych jest tylko kilka przykładów z każdej kategorii. Bardzo polecam tę książkę, jest jedną z moich ulubionych.

SDC11387

Tytuł: Barbie Dolls: The Illustrated Identifier to Over 140 Dolls
Autor: Janine Fennick
Rok Wydania: 1998
ISBN: 1 85076 953 2
Wydawnictwo: Apple Press
Opis: Książka jest mała, w twardych okładkach, jest przewodnikiem po różnych erach Barbie oraz poradnikiem dla kolekcjonerów – jak podano w tytule, pokazane jest w niej ponad 140 różnych lalek. Podzielona na ery w historii Barbie: era kucyka (ponytail), era mod, era kolekcjonerska (od 1973 roku do teraz, czyli do roku wydania). Brak jest zbliżeń twarzy Barbie, pokazane są tylko całe lalki, czyli identyfikacji można dokonać tylko jeżeli ma się lalkę w oryginalnym ubranku, chociaż zdjęcia są piękne i wysokiej jakości. Każda lalka ma krótki opis, rok pojawienia na rynku i numer katalogowy. Polecam ze względu na piękne zdjęcia, ale jako identyfikator jest raczej zbyt mała.

SDC11369

Tytuł: The World of Barbie Dolls – An Illustrated Value Guide
Autor: Paris and Susan Manos
Rok Wydania: Pierwsza edycja rok 1983, moja edycja ma ceny aktualne do 1994 roku
ISBN: 0 89145 229 X
Wydawnictwo: Collector Books, division of Schroeder Publishing Co. Inc.
Opis: Książka z minimalnym tekstem, na każdej stronie są 4 duże zdjęcia lalek, akcesoriów, mebelków, zwierząt itd, wraz z nazwą, numerem katalogowym, rokiem i wartością każdej pokazanej rzeczy. Książka podzielona jest na rozdziały takie jak: Barbie i jej przyjaciółki, Barbie i jej przyjaciele (męskiej płci), dzieci, trudne do znalezienia ubranka, lalki w pudełkach, pokoje i meble itd. Bardzo ciekawe jest to, że pierwsza edycja tej książki wyszła kiedy ruch kolekcjonerski w USA dopiero nabierał rozpędu (jak powiedziała moja nieoceniona Ola czyli Erynnis), więc ceny lalek wydają się dzisiaj śmiesznie niskie. Polecam jako ciekawostkę dla wszystkich, a także dla tych których interesują rzadkie ubranka vintage, bo jest ich w książce mnóstwo.

SDC11358

Tytuł: 5th Doll Fashion Anthology & Price Guide / 6th Doll Fashion Anthology & Price Guide
Autor: A. Glenn Mandeville
Rok Wydania: 5-ta antologia rok 1996 / 6-ta antologia 1998
ISBN: 5-ta antologia 0 87588 454 7 / 6-ta antologia 0 87588 510 1
Wydawnictwo: Hobby House Press Inc
Opis: Te dwie antologie zdecydowałam się pokazać razem, ponieważ niewiele się od siebie różnią. A. Glenn Mandeville jest autorem wielu książek o lalkach, co można zobaczyć na Amazonie. Jak widać, w latach 90. pisał dosyć często, wydając książki o Barbie mniej więcej co dwa lata. Wygląda na to, że te numerowane antologie były po prostu regularnie wznawiane z nowymi informacjami o rynku lalek i ich wartości kolekcjonerskiej. Dla przykładu, 5 i 6 książka są niemal identyczne, nawet mają te same informacje na tych samych stronach (na pierwszej fotce widzicie stronę 58 w obu książkach ). Książka 6-ta ma stron 224, a książka 5-ta 216. Autor pisze też o lalkach mniej znanych, takich jak Rodzina Littlechap (Littlechap Family), Tressy, Tammy, a nawet o lalkach Barbie Takara. Książki są piękne graficznie, z mnóstwem zdjęć kolorowych i mniejszą ilością czarno-białych. Z poszukiwań internetowych wynika, że 6 antologia była ostatnia, dlatego też ją polecam, bo jest najbardziej uzupełniona.

SDC11305

Tytuł: Barbie Doll Collector’s Handbook
Autor: A. Glenn Mandeville, Marl B. Davidson, Priscilla Wardlow, Gary R. Ruddell
Rok Wydania: 1997
ISBN: 0 87588 480 6
Wydawnictwo: Hobby House Press Inc
Opis: Książka ta jest przewodnikiem dla kolekcjonerów, w wiekszości zawiera informacje i porady o tym jak kolekcjonować, co kolekcjonować i gdzie kupować Barbie (przed erą internetu). Wiele zdjęć pokazuje Barbie od vintage do współczesnych, są też zdjęcia porównujące lalki w stanie idealnym i nie, wkazówki jak sprzedawać, oraz słowniki i listy lalek Barbie, jej przyjaciół i rodziny. Książka zawiera ponad 100 pięknych kolorowych fotografii, chociaż jej treść jest już dzisiaj w większości nieaktualna. Zauważcie, że A Glenn Mandeville jest też autorem książek powyższych, chociaż ta książka zawiera mniej historii Barbie a więcej porad jak kolekcjonować.

SDC11342

Tytuł: Designer Fashion Dolls
Autor: Beauregard Houston-Montgomery
Rok Wydania: 1999
ISBN: 0 87588 524 1
Wydawnictwo: Hobby House Press Inc
Opis: Książka o wielu lalkach, ale tylko takich, które miały coś wspólnego z projektantami mody – albo ich własnych (jak Daisy od Mary Quant), albo ubrankach które specjalnie dla tych lalek projektowali. Na pewno zainteresuje wielbicieli wspaniałych strojów dla lalek, a także tych którzy lubią odkrywać nowe nieznane lalki. Książka podzielona jest na takie części jak: lata 50., lata 60., projektanci brytyjscy (są tu nawet lalki Spice Girls!), Hollywood, projektanci Barbie, lata 80., itd. Minusem książki jest pewna niedbałość o jakość zdjęć – na niektórych stronach są one kiepskie, złej jakości, a niektóre nie są nawet podpisane. Ogólnie jednak książka jest ciekawa i zadowoli tych zainteresowanych szczególnie modą dla lalek.

SDC11327

Tytuł: Barbie Loves L.A.
Autor: Greg LaVoi
Rok Wydania: 2004
ISBN: 1 883318 87 4 / 978 1 883318 87 1
Wydawnictwo: Angel City Press
Opis: Książka dla wielbicieli Barbie i fotografii, oraz dla marzycieli, którzy kiedyś wybiorą się do Los Angeles – przepięknie wydany album w którym na każdej stronie jest duże piękne zdjęcie Barbie, Barbie i Kena, lub Barbie i Midge (i nie tylko) na tle najsławniejszych i najpiękniejszych miejsc w Los Angeles. Same lalki są najwcześniejsze vintage, w oryginalnych ubrankach, w idealnym stanie – aż pięknie popatrzeć. Dla mnie książka idealna i gorąco ją polecam. Zawsze byłam zdania, że można fotografować różne sławne miejsca wraz z lalkami, bo powstaje wtedy ciekawy zapis, zupełnie inny niż zwykłe zdjęcia turystyczne które robią wszyscy inni (dla tego między innymi zabieram ze sobą często Fleur w podróż). Na pierwszym zdjęciu z książki pokazałam Wam jak Greg LaVoi robił te zdjęcia, co dla mnie było bardzo ciekawe. Jedna z moich ulubionych książek, więc bardzo polecam!

SDC11288

Tytuł: Barbie Millicent Roberts: An Original
Autor: fotografie – David Levinthal, tekst – Valerie Steele, stylizacja – Laura Meisner
Rok Wydania: 1998
ISBN: 0 375 40425 2
Wydawnictwo: Pantheon Books
Opis: Książce tej zadedykowałam osobny wpis na moim blogu, który możecie zobaczyć tutaj. Żadne jednak kopie nie oddadzą piękna tej książki! 93 strony wysokiej jakości papieru zawierają przepiękne duże fotografie lalek Barbie, w większości mod i vintage, w idealnym stanie i ubrankach. Fotografie robione były na filmie, nie cyfrowe, co pozwala nam dzisiaj naprawdę je docenić. Książka nie ma prawie wcale tekstu, oprócz wstępu i opisów fotografii, jej celem jest zachwycanie się fotografiami, lalkami oraz kunsztem pana Levinthala. Jeżeli musielibyście kupić tylko jedną książkę z tych które tu pokazuję, niech to będzie ta. Piękno od początku do końca!

Tytuł: Barbie: All Dolled Up
Autor: Jenny D’Amato
Rok Wydania: 2009
ISBN: 978 0762436866
Wydawnictwo: Running Press
Opis: Na szczęście przypomniałam sobie, że robiłam zdjęcia tej książki dla Oli-Erynnis gdy tylko ją kupiłam – więc możecie zobaczyć wiele jej stron! Wydana na 50-tą rocznicę Barbie, jest to piękny zapis jej historii, zawierający wiele ciekawostek takich jak różne przykłady reklam, kopię patentu złożonego w United States Patent Office, oryginalny albumik kolekcji Classique, oraz jako niespodziankę – trzy skecze projektanckie lalek Silkstone (podobno w każdej książce były inne). Jest to wizualna historia Barbie, od początku do końca, w przepysznych kolorach, nie pozostawiająca żadnej wątpliwości dlaczego Barbie jest taka popularna – bo jest po prostu piękna. Bardzo bardzo polecam – nie trzeba znać angielskiego żeby się tą książką cieszyć.

AllDolledUp1

Ksiazkaczesc1 Ksiazkaczesc2

Na pewno odnowię ten wątek kiedy dodam więcej książek do mojej biblioteki lalkowej – bardzo brakuje w niej książek służących do identyfikacji (jak na przykład The Ultimate Barbie Doll Book), ale mam je już na oku. Jeżeli macie jakieś pytania to zapraszam, oraz mogę pomóc w zakupie tych książek jeżeli nie będzie opcji wysyłki do Polski.

Advertisements

23 comments on “Books About Dolls – Książki o Lalkach

 1. madmadzia
  19 January 2013

  DZIĘKUJĘ 🙂 Dziękuję Ci Aga za ten wpis, mam zamiar kupić jakiś album lub poradnik o Barbie ale, ponieważ tak jak napisałaś nie da się w necie zajrzeć do środka, nie mogłam się zdecydować. Super pomysł 😀

  Like

  • fleurdolls
   21 January 2013

   Bardzo mi miło! 😀 Czy już któraś książka wpadła Ci szczególnie w oko?

   Like

  • madmadzia
   22 January 2013

   hm, wpadła mi w oko Mandeville’a: “Barbie Doll Collector’s Handbook”, ale na ebayu znalazłam też tą ostatnią, którą tu prezentujesz za naprawdę niewielkie pieniądze. zapomniałam,że można przecież niektóre z tych książek kupić używane w świetnym stanie 🙂

   Like

  • fleurdolls
   22 January 2013

   Wiele z nich było wydanych już wiele lat temu, więc na pewno można je teraz znaleźć w przyzwoitych cenach 😀 All Dolled Up to naprawdę świetna książka, bardzo polecam! Następnej takiej nie będzie przynajmniej przez 7 lat! 😉

   Like

 2. BarbieCollector
  20 January 2013

  Dziękuję za ten wpis! Zastanawiałem się nad kilkoma z tych książek i, dzięki Tobie, wiem, których nie kupować 😉
  Co do “Barbie: a Visual Guide to the Ultimate Fashion Doll” to nasza dobrze znana książka “Barbie. Świat Mody” 😉

  Like

  • fleurdolls
   21 January 2013

   A tak, już to skojarzyłam, tylko szkoda że tak mało książek o Barbie jest tłumaczone na język polski… 🙂

   Like

  • BarbieCollector
   23 January 2013

   Z jednej strony szkoda, z drugiej jednak kiedy patrzę na tłumaczenie “Świata Mody”, gdzie ‘Butterfly Art’ Christie jest “Mówiącą Christie”, a Bendable Legs Midge to “Midge (która) kiwa nóżką”, wolę jednak zagraniczne wydania 😉

   PS. Kiedy pojawi się jakiś lalkowy wpis? Tak jak na wpisy Erynnis, tak i na Twoje czekam zawsze z wytęsknieniem! 😀

   Like

  • fleurdolls
   23 January 2013

   Ha ha rzeczywiście tłumaczenia do bani… i to co Marek napisał na swoim blogu, Happy Holidays jako Wspaniałe Wakacje… 😀 na pewno potrzeba w Polsce więcej książek na ten temat, tylko z lepszymi tłumaczeniami!

   A lalkowy wpis…. mam kilka w zamiarach, ale jeszcze się nie pozbierałam, może na weekend? Będzie coś o Harrods 😉

   Like

 3. Ania
  20 January 2013

  Aguś, zaserwowałaś nam bardzo pomysłowy wpis 🙂 Od dawna zabieram się do kupienia jakiejś książki o lalkach, ale zawsze znajdzie się jakaś lalka do kupienia 😉 Z tych wszystkich chyba wybrałabym “Baby Boomer Dolls”, nie najgorsze ceny ma na eBay 😀

  Like

  • Stary_Zgred
   20 January 2013

   W którymś momencie samo zbieranie lalek nie wystarcza i wytwarza się głód wiedzy szerszej niż ta serwowana przez internetowe serwisy. Gorąco popieram pomysł i obiecuję udzielać się dalej w forumowym wątku.

   Like

  • fleurdolls
   21 January 2013

   Zgadzam się, internet to jest kopalnia wiedzy oczywiście, ale nie ma to jak książka z pięknymi zdjęciami, szczególnie na taki wdzięczny temat. Chętnie zobaczę co się na forum pojawi! 😉

   Like

  • fleurdolls
   21 January 2013

   Aniu, Baby Boomers to świetna książka, polecam. Zobaczysz w niej na pewno dużo lalek, które będziesz chciała kupić! 😉

   Like

 4. Kasia - BarbieDream
  20 January 2013

  To świetna inicjatywa Fleur 🙂 Jak tylko zdobędę jakieś ciekawe pozycje z pewnością się nimi podzielę 🙂 Jak do tej pory zamieszczałam u siebie kila katalogów lalek z lat 90 🙂

  Like

  • fleurdolls
   21 January 2013

   Bardzo proszę, bo osobiście mam jeszcze chętkę na kupienie kilku książek 😉

   Like

 5. Shi4
  21 January 2013

  Super pomysł. Postaram się i ja coś na blogu umieścić 🙂 Myślę także co by nie powrzucać czegoś na temat powieści o lalkach, gdy wplątane są w główny wątek 😉

  Like

  • fleurdolls
   21 January 2013

   Ależ tak, poproszę bardzo a bardzo, im więcej informacji o lalkach tym lepiej! Powieści żadnych nie mam, niestety! 😀

   Like

 6. lilavati
  21 January 2013

  bardzo ciekawi mnie lalka z ksiązki baby boomers, taki jakby porcelanowy duży kewpie… czy możesz sprawdzić przy okazji co to za jedna? jest coś więcej o niej w tej kisążce?

  Like

  • fleurdolls
   21 January 2013

   Hej Lilunia, a na której fotografii jest ten bobasek, to chętnie dla Ciebie sprawdzę 🙂

   Like

 7. ziutek44
  21 January 2013

  na pierwszym zdjeciu w dolnym lewym rogu, i na drugim czwarty od lewej w górnym rzędzie:)

  Like

  • fleurdolls
   22 January 2013

   Dzieki Lilunia, sprawdzę jutro i dam znać co to za ciekawostki! 😉

   Like

 8. ziutek44
  22 January 2013

  🙂 z góry dzieki:)))

  Like

  • fleurdolls
   23 January 2013

   Hej Lilunia! Tak to lalka Kewpie, firmy Cameo Doll Company, w opisie jest: “oryginał, ciałko winylowe artykułowane w szyi, biodrach i ramionach, głowa z moldu, oczy namalowane, ubrana w czerwony kostium clowna, 28 cali wysokości, wartość od $225 – $300”

   W tej książce jest dosyć dużo o Kewpie, jak chcesz to zrobię skany? 🙂

   Like

 9. ziutek44
  3 February 2013

  mam ostatnio jakieś ciągoty na kewpie… 🙂 dzięki za info, myślałam że on porcelanowy:) a jak masz czas żeby zeskanować to ja chętnie 🙂 będę zobowiazana

  Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 19 January 2013 by in Books, Książki and tagged .
%d bloggers like this: