Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

The Many Faces of Tammy – Wiele Twarzy Tammy


I want everyone to have a Tammy, even just one. Chciałabym, żeby każdy miał Tammy, chociaż jedną.

The most charming thing about Tammy is, in my opinion, how different every one of them is! Every time I buy a Tammy, although there’s always a picture, I can’t wait to see her for real. Just have a look at my Tammies below – every one is different, so much personality! Make note of lashes, dots in eyes, expression, mouth, hair colours (although a few have had a reroot).

Moim zdaniem najbardziej czarujące w Tammy jest to, że każda z nich ma inną twarz! Kiedy kupuję nową Tammy, nawet kiedy jest jej zdjęcie, nie mogę się doczekać kiedy przyjdzie. Spójrzcie na Tammy poniżej – każda inna, z charakterkiem! Zauważcie rzęsy, kropeczki w oczach, wyraz twarzy, usta, kolory włosów (chociaż kilka miało reroot).

There is no information online about how Tammy faces were painted, so I’m going to assume it was probably the same method as Ola-Erynnis described in her post about Ken – hand painting as opposed to machine painting. This is especially evident in the blush on their cheeks – it’s so imperfect.

W internecie nie ma informacji o tym jak twarze Tammy były malowane, więc można założyć, że była to ta sama metoda którą opisała Ola-Erynnis we wpisie o Kenie – malowanie ręczne a nie maszynowe. Potwierdzają to rumieńce Tammy – daleko im do perfekcji!

Tammy doll faces - twarze lalki Tammy

If you buy a Tammy, chances are she’ll arrive in a state similar to this – in need of a serious spa treatment, especially for the hair. I wrote about her hair in my original post about Tammy.

Jeżeli kupicie Tammy to zapewne jej stan początkowy będzie tak jak poniżej – w potrzebie spa, szczególnie dla włosów. O jej włosach pisałam już w moim pierwszym temacie o Tammy.

Tammy before - Tammy przed

Doll collectors, mostly used to Barbie and measuring all dolls against Barbie, may find Tammy to be a bit of a surprise. She is very different from Barbie, although it’s not easy to tell when she’s dressed. I once showed my Tammy dolls to a very slim friend. She said “I don’t like her, she’s got fat legs!” Fat legs or not, Tammy is a treasure.

Kolekcjonerzy lalek, w większości przyzwyczajeni do Barbie i do niej porównujący wszystkie lalki zapewne będą Tammy nieco zaskoczeni. Lalki różnią się bardzo od siebie, co nie rzuca się w oczy gdy Tammy jest ubrana. Kiedyś pokazałam Tammy pewnej szczupłej koleżance. Powiedziała: “nie lubię jej, ma grube łydki!” Grube czy nie, Tammy jest skarbem.

First of all, Tammy’s body and legs are plastic and hollow inside, her arms and head are made of vinyl and also hollow. This makes Tammy a lot lighter than Barbie, so although she is generally “fatter” than Barbie, she feels surprisingly lighter. Secondly, her head is a lot bigger than Barbie’s, so they couldn’t possibly share hats or sunglasses. Same applies to hands and feet, that is gloves and shoes. Tammy’s waist is thicker than Barbie’s too.

Po pierwsze, ciałko i nogi Tammy są plastikowe i puste w środku, a ręce i głowa winylowe i też puste. Sprawia to że Tammy jest o wiele lżejsza od Barbie, nawet będąc “grubszą” jest zaskakująco lekka. Po drugie, jej głowa jest o wiele większa niż u Barbie, więc nie mogą się zamieniać kapeluszami ani okularami słonecznymi. To samo dotyczy rąk i stóp, a więc rękawiczek i butów. Talia Tammy jest też szersza niż talia Barbie.

Barbie & Tammy

Barbie & Tammy in profile - z profilu

Barbie & Tammy bodies - ciałka

Barbie & Tammy bodies - ciałka

Tammy, like any successful doll, had a few clones, which you can see very well in this photo on Flickr.

Tammy, jak każda lalka sukcesu, miała kilka klonów, które możecie zobaczyć na tym zdjęciu na Flickerze.

Sindy, Tammy and Clones

You can recognise Tammy by her body and head markings. Head is marked © IDEAL TOY CORP. BS-12 and body is marked © IDEAL TOY CORP. BS-13 and numbers from 1 to 4. By the way, the Doll Reference website is slightly wrong about identifying Tammy – her head doesn’t have  number 1 on it, it’s her body that has numbers from 1 to 4.

Tammy łatwo jest rozpoznać po sygnowanej głowie i plecach. Głowa ma sygnaturę © IDEAL TOY CORP. BS-12, a ciałko © IDEAL TOY CORP. BS-13 i numer od 1 do 4. Nawiasem mówiąc, strona Doll Reference ma nieco błędną informację na ten temat – to nie jej głowa ma numer 1, tylko jej ciałko ma numery od 1 do 4.

Tammy body & head markings

And finally – why do I want everyone to have a Tammy? Because she’s wildly photogenic! To prove this, I personally created a gallery on Flickr with the best Tammy photos I ever saw – have a look!

Na koniec – dlaczego chcę aby wszyscy mieli Tammy? Bo jest szalenie fotogeniczna! Dowodem tego jest galeria którą specjalnie dla Was stworzyłam na Flickerze z najlepszymi fotkami Tammy jakie kiedykolwiek widziałamzapraszam!

To end on a practical note – if anyone needs shoes for their Tammy doll, the easy to find Sindy shoes below fit Tammy without a problem.

Na koniec notka praktyczna – jeżeli ktoś potrzebuje butów dla Tammy, te łatwe do znalezienia buty Sindy pasują na Tammy bez problemu.

Sindy shoes - buty

Advertisements

19 comments on “The Many Faces of Tammy – Wiele Twarzy Tammy

 1. erynnis tages
  28 April 2013

  Też myślę, że wygląda to na ręczne malowanie. Cudne zestawienie twarzyczek! każda inna. Wyglądają jak twarz tej samej osoby fotografowana w różne dni i miesiące- czasem oczy zmrużone lub rumieńce większe, czasem hojniej się tusz do rzęs maźnie. W zestawieniu z Barbie od razu widać to, o czym rozmawiałyśmy już- że Tammy to jakby brakujące ogniwo w rozwoju pomiędzy klasyczną lalką-dzieckiem a Barbie 🙂 Kto nie miał w ręku Tammy, nie wie, jakie to niesamowite uczucie. Jakby żywą osobę trzymać w dłoni. Ciałko solidnie wypełnia swą materią przestrzeń, to taki uroczy nastoletni “słonik” -lalka idealnie ukazuje etap, w którym brzydkie kaczątko zmienia się w kobietę. To kobietka-łobuziak a nie arystokratyczna fashionistka, jaką była vintage Barbie. I to ciekawe jest. Dopóki tego małego łobuziaka nie wzięłam do rąk podczas ostatniej wizyty Agi, nie spodziewałam się, że tez się w niej zakocham, mimo widocznej różnicy skali/proporcji pomiędzy Tammy a Barbie. 🙂

  Like

  • fleurdolls
   28 April 2013

   No właśnie to jest ten wpis o którym Ci mówiłam Olunia, a zestawianie tych twarzyczek było dla mnie czystą przyjemnością (nawet światło było ok tego dnia, a wiesz jak trudno mi teraz robić fotki). Dosłownie przypomniało mi się, jaka to dobra zabawa bo już dawno nic lalkowego nie robiłam. To wszystko o czym pisałaś na swoim blogu, o tym dlaczego czar vintage nie może być odtworzony w reprodukcji, to wszystko odnosi się też do Tammy. A ja zawsze wiedziałam , że się w Tammy zakochasz, no i miałam rację! 😉

   Like

  • erynnis tages
   28 April 2013

   oj tak 🙂 nie da się tego odtworzyć, każda jest inna…jak ludzie. to najpiękniejsze w tych lalkach.

   Like

 2. Daga
  30 April 2013

  Brakujące ogniwo? Okej, kupuję tę teorię. Tammy jest taka specyficzna, że w takiego podlotka idealnie się wpasowuje.
  A te nierówne poliki są cudne. Mają w sobie coś z pin-upu 😀

  Like

  • fleurdolls
   2 May 2013

   O tak, Tammy to idealny pin-up 🙂 taka słodziutka ale kształtna, no i te wielkie oczy! Jej rumieńce z czasem przestają się rzucać w oczy, ale na fotografiach są o wiele bardziej zauważalne.

   Like

 3. Lunarh
  1 May 2013

  Twój blog jest jedyny w swoim rodzaju! U Ciebie można wreszcie poczytać i pooglądać lalki, których nie znajdzie sie na innych polskojęzycznych (no Twój akurat jest dwu- :)) stronach. To dzięki Tobie zwróciłam uwagę na Tuesday Taylor i uwierzyłam, że może uda mi się kiedyś dokonać rerootu na jakiejś lalce (jesteś w tym mistrzem!). Robisz cudowne zdjęcia i arcyciekawe wpisy. Dziękuję!!!

  Like

  • fleurdolls
   2 May 2013

   O dziękuję i bardzo się cieszę! 😀 mam jeszcze kilka lalek do opisania, które są mniej znane – na pierwszym miejscu lalki Littlechap, z których na razie mam tylko Pana Doktora, czyli tatę! Te mniej znane lalki mnie interesują bardziej niż Barbie (oczywiście Fleur to nadal moja pierwsza miłość) 😉

   Co do rerootu – przysięgam na Fleurkę Miss World że jest to łatwiejsze niż myślisz! Osobiście pokazałam i nauczyłam rerootowania kilka osób, które wszystkie zapytały “i to wszystko?” tylko po jednej demonstracji! A więc odwagi, a ja zawsze odpowiem na jakiekolwiek pytania 🙂

   Like

 4. Ania
  2 May 2013

  Jest tyyyyle lalek, które trzeba mieć, że trudno to ogarnąć 🙂 Poznasz jedną, a zaraz za nią jest następna i tak bez końca… Tammy to jedna z tych lal, które mają bardzo urokliwe buźki, a dzięki tym różnicom w ich malowaniu każda kolejna jest inna i wyjątkowa :-). Miałam dopisać, że z tego zdjęcia klonów najbardziej podoba mi się ta w zielonej sukieneczce, dopiero klikając na zdjęcie przeczytałam, że to jest oryginalna Tammy 😉

  Swoją drogą, to nie wiedziałam, że Sindy była klonem Tammy…

  Like

  • fleurdolls
   2 May 2013

   Sindy była klonem Tammy, zgadza się! Mniej więcej tak samo jak Bild Lili i Barbie – copyright został wykupiony i na jego podstawie powstała nowa lalka. Ktoś powiedział, że każda lalka jest klonem jakiejś lalki, to jest często prawda…

   Co do innych lalek – na pewno widziałaś ten wpis, gdzie jest ich dużo więcej! 😉

   Like

 5. ziutek
  3 May 2013

  a ją myślałam że to tammy była klonem sindy… a tu taka niespodzianka:) ja osobiście mam tę dziwną tammy z sygnaturą glowy a ciałka nie. a zlep to nie jest na 100%. wygląda raczej na jakąś tańsza wersję baggy

  Like

  • fleurdolls
   4 May 2013

   Czy dobrze pamiętam, że kiedyś widziałam zdjęcia tej Tammy? Może na Twoim blogu? To ciałko jest trochę dziwne, bo firma Ideal była rzetelna w oznakowaniach. Wszystkie klony na zdjęciu z Flickera mają takie samo ciałko, ale warto zwrócić uwagę na ręce – Tammy ma rączki piękne, bardzo ładnie wyrzeźbione i eleganckie. Klony już takich nie mają – są o wiele bardziej niechlujnie zrobione, toporne w wyglądzie, nie tak ładnie wykończone. Po rękach można by poznać czy to ciałko klona. O ile wiem, Tammy nigdy nie była sprzedawana w baggies.

   Może by wrzucić jej zdjęcie na Flickr i poprosić o pomoc?

   Like

 6. Sakura
  4 May 2013

  Lalka jest naprawdę fantastyczna! Bardzo mi się podobają jej pełniejsze łydki 🙂 Są takie bardzo kobiece. Najbardziej podoba mi się ta na zdjęciu w środku w drugim rzędzie od góry -blondynka z prostymi włosami 🙂 Jest śliczna! Bardzo lubię czytać Twój blogg, ponieważ jest ciekawy i dużo można się z niego dowiedzieć. Zapraszam też na mój http://www.dla-lagoony.blogspot.com. Pokazuje tam swoje projekty ubranek dla monsterki Lagoony Blue.
  Zapraszam 🙂

  Like

  • fleurdolls
   4 May 2013

   Dzięki Sakura, czyli możemy zaliczyć następną fankę Tammy do grona! Mi się też jej łydki podobają 😉 wpadnę też na Twój blog.

   Like

 7. Sakura
  7 May 2013

  Dzięki 🙂

  Like

 8. Shi4
  18 May 2013

  Ja się w Tammy zakochałam 🙂

  Like

  • fleurdolls
   19 May 2013

   Bardzo mnie to cieszy! 😀 Są czarujące na żywo, prawda?

   Like

  • Shi4
   22 May 2013

   Oh, yes 🙂

   Like

 9. INKA
  31 January 2016

  ha, mam klonika Tammy – o czym mnie w swej łaskawości poinformowała Zbieraczka – kimkolwiek byłaby moja Kida – zachwyca mnie swą nieoczywistą urodą ale i owymiż już słynnymi łydkami – moja ma łapki i korpus z plastiku,
  a główkę i nogi gumowe – tak czy siak, cieszę się, że jest ze mną :DDD

  Like

  • fleurdolls
   31 January 2016

   Ooooo jak wspaniale! Te lalki mają to do siebie, że nawet klony są czarujące, ze swoimi wszystkimi brakami. To jest jakaś taka wyjątkowa rzecz w lalkach Tammy i Tammy-podobnych. Na przykład u Barbie już tak nie jest, niektóre jej klony są komicznie przerażające. A uroku Tammy nie można zepsuć żadną inną inkarnacją 🙂

   Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 28 April 2013 by in Fashion Dolls, Tammy and tagged .
%d bloggers like this: