Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Second Fleur Ever – Naj-Druga Fleur


I have already written about the very first Fleur here. Now it’s time to introduce the second ever Fleur – Belle!

Pisałam już o naj-pierwszej Fleur tutaj. Nadszedł czas przedstawić naj-drugą Fleurkę – Belle!

For a Fleur who is 35 years old, she is surprisingly well known; I have seen her outfit for sale on ebay many times. This leads me to believe that she was made in large quantities when Fleur was initially launched in 1978. Her outfit is one of the best known and most recognisable Fleur outfits of all.

Jak na Fleurkę która ma już 35 lat jest ona zdumiewająco dobrze znana, widziałam jej ubranko na ebay wiele razy. Wnioskuję z tego, że produkowana była ona w dużych ilościach gdy Fleur debiutowała w 1978 roku. Jej ubranko jest jednym z najlepiej znanych i rozpoznawanych ubranek Fleur.

The interesting thing about this Fleur is that she is often called Autumn. I believe this is because there is another Fleur from 1979 or 1980 called Lente, which means “Spring”. Spring Fleur’s outfit is very similar to Belle’s – a long romantic dress and big hat with ribbon – but light in colour. Comparing the two dolls side by side, you could easily think the doll in brown is called Autumn, if you didn’t know her real name.

They also have exactly the same box, with only the doll’s name printed differently, as you can see above. Lente Fleur had Belle Fleur’s promo photo on the box flap.

Ciekawostką jest to, że Fleur ta często nazywana jest Autumn, czyli Jesień. Wydaje mi się, że ma to coś wspólnego z inną Fleurką z 1979 lub 1980 roku, która nazywała się Lente, czyli Wiosna. Ubranko tej Fleurki jest bardzo podobne do Belle – długa romantyczna suknia i wielki kapelusz udekorowany wstążką – ale w jasnych kolorach. Porównując obie lalki skojarzenie z jesienią nasuwa się samo, jeżeli nie zna się prawdziwej nazwy Fleurki Belle. Mają też one dokładnie to samo pudełko jak
widać powyżej, jedynie nazwa lalki jest inna, a także fotka promocyjna Belle Fleur jest na obu pudełkach.

Her outfit, front and back. Sindy had the exact same shoes, they are made of soft rubber, and mostly come in white and black. Brown ones are a little harder to find.

Oto ubranko Belle, z przodu i z tyłu. Sindy miała dokładnie takie same buty, zrobione są one z miękkiej gumy, najczęściej w kolorze białym i czarnym. Brązowe buty są nieco trudniejsze do znalezienia.

Fleur’s body is the standard one from the 1970s – that is a very hard head, hollow plastic body, arms with tiny hands, and heavy rubber legs with knees that bend and click 2 times, sometimes 3 times. There are no markings on the body.

Ciałko Fleur Belle jest typowe dla lat 70. – twarda główka, puste ciałko, malutkie ręce, oraz ciężkie winylowe nogi z kolanami zginającymi się “na dwa”, a czasem na trzy. Na ciałku nie ma żadnych sygnatur.

 

My NRFB Belle Fleur – catalogue nr 385-1020.

Moja Fleurka Belle NRFB – nr katalogowy 385-1020.

She has pale brown eyebrows, very light blush on her cheeks, a touch of blue eyeshadow, and peach-pink lips.

Jej brwi są jasnobrązowe, ma lekki rumieniec na policzkach, powieki muśnięte niebieskim cieniem, oraz brzoskwiniowo-różowe usta.

My Fleur has platinum blonde hair – one of the three standard hair colours for all earliest Fleur dolls.

Moja Fleurka jest platynową blondynką – jest to jeden z trzech standardowych kolorów dawanych wszystkim pierwszym Fleurkom.

Advertisements

16 comments on “Second Fleur Ever – Naj-Druga Fleur

 1. madmadzia
  27 May 2013

  Gratulacje Aga 🙂 kolejna piękna Fleurka doczekała się wpisu!

  Like

  • fleurdolls
   27 May 2013

   No, staram się więcej o Fleurkach pisać! 😀 mam zamiar jakoś wydedukować jak były sprzedawane chronologicznie, na dobry początek wiemy jak to się wszystko zaczęło! Dzięki Madzia! 😛

   Like

  • madmadzia
   19 June 2013

   a ja czytam z zapartym tchem każdy wpis na ich temat. Właśnie zaczęłam się zastanawiać, czy ja przypadkiem nie mam u siebie Fleur “lente”. Bo lalka była goła a ubranka do niej były dwa – od lente i taki klasyczny z białą bluzką i zieoną spódnicą na szelkach. Na Twoim zdjęciu Fleur lente z pudełka wygląda jak moja, pewnie nigdy się nie dowiem co mam 🙂

   Like

 2. kicuchrudy
  27 May 2013

  Jejku! Ile ich było! Każda kolejna mnie zaskakuje!
  “Jesień” to ładna nazwa (?) dla tej lalki. Jestem w stanie sobie ją wyobrazić, jak w tym eleganckim ubranku spaceruje jakąś złotą aleją!
  Dzięki Ci za twoją niewyczerpaną składnicę wiedzy!

  Like

  • fleurdolls
   27 May 2013

   Było ich 62 wszystkich! Powoli i z mozołem wszystkie opiszę – gdybym pisała o innej lalce co tydzień to miałabym gwarantowane tematy na ponad rok! 😛 kiedyś gdy wiedziałam mniej o Fleurkach zastanawiałam się, czy była Fleurka na każdą porę roku… w sumie jakby się uprzeć to były takie Fleurki! Ale o nich innym razem. Niektórych nie mam w pudełkach, a szkoda.

   Like

 3. Kasia - BarbieDream
  27 May 2013

  Twoja kolekcja Fleur i wiedza na ich temat jest naprawdę imponująca!
  Lalka w tym stroju faktycznie mogłaby robić za Panią Jesień 🙂

  Like

  • fleurdolls
   27 May 2013

   Fleurki to moja miłość od dzieciństwa! Lubię pisać o nich, zawsze się to komuś przyda! 😉 a strój jest rzeczywiście jesienny, nawet fotka promocyjna ma taką… jesienną atmosferę, czyż nie?

   Like

 4. manhamana
  28 May 2013

  Piękna Fleurka! Bardzo podoba mi się jej ubranko!
  Pokazuj, pokazuj! Bardzo lubię oglądać i czytać o Fleurkach! Nie wiedziałam, że było ich aż tyle!

  Like

  • fleurdolls
   1 June 2013

   Pokazuję, pokazuję! 😀 niedługo będzie następna, jeszcze nie wiem która.

   Like

 5. ziutek44
  31 May 2013

  tak, ten pierwszy strój kojarzę, wpadł mi kiedys w ręce ze starą Sindką, ale poszedł w świat 🙂

  Like

  • fleurdolls
   1 June 2013

   A tak, ten strój jest nawet często mylnie identyfikowany jako strój dla Sindy, bo ona miała coś podobnego… 🙂

   Like

 6. Ania
  5 June 2013

  Zdjęcie na pudełeczku jest śliczne 🙂 A gdybym zobaczyła to ubranko gdzieś bez lalki, to pewnie też bym pomyślała, że należy do Sindy… Widocznie mało jeszcze Fleurki znam 😉

  Like

  • fleurdolls
   8 June 2013

   Ale to dlatego, że Sindy i Fleur miały dużo podobnych ubranek – dlatego miło mi podawać takie informacje, dla dobra kolekcjonerskiego ogółu! 😀

   Like

 7. Emilieselena
  28 September 2013

  Witaj
  Z wielkim podziwem czytam ten blog i przyznaje ze Twoja kolekcja jest nadzywczajna. I to ze ze starego trupka potrafisz zrobic cudo, jest pelne podziwu. Osobiscie nigdy nie zbieralam lalek choc przyznam ze po obejzeniu Twojej kolekcji bardzo mnie to kusi 😉 Narazie kupilam jedna laleczke niestety nie moge jej zidentyfikowac, choc kupilam ja w przekonaniu ze to Fleur nooo ale po blizszym przyjzeniu sie widze ze jednak Fleur ona nie jest. A moze znasz jakis blog ktøry pomøglby mi ja zidentyfikowac? A puki co to zachecona i zainspirowana bede szperala dalej po pchlich targach 😉 pozdrawiam goraco z danmark

  Like

  • fleurdolls
   12 October 2013

   Witam Emilie, dzięki za miły komentarz! 😀 lalkę uda się zidentyfikować tylko i wyłącznie za pomocą zdjęcia – czy wrzucasz swoje zdjęcia gdzieś w internet? Chętnie pomogę w identyfikacji!

   Like

 8. luci
  29 January 2014

  Jak patrzę na Jesień, która nie jest jesienią, to przypomina mi się, jak okropnie fascynował mnie cień nad oczami Fleur – to jak jest zrobiony. Tam jest taki cień błękitu, jakby jego sama jego poświata, ale nie wydaje się namalowana na powierzchni tylko jakby… wtopiona w gumę? Tylko niektóre Felur miały to i one właśnie wydawały mi się najpiękniejsze.

  Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 27 May 2013 by in Fleur Dolls, Lalki Fleur and tagged .
%d bloggers like this: