Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Luggage please! Bagaż proszę!


Miller’s magazine from autumn 1997 published a fantastic article about Barbie’s luggage – an absolute must-read for all accessories lovers – you may even have several of these pieces knocking about!

Speaking of Miller’s, it’s really too bad that other issues aren’t readily and cheaply available. I would gladly pay £10 per issue, but as they’re coming from the USA, the sellers are adding another £14 for shipping on top! Regrettably, it’s far too high a price for an old magazine, and that’s too bad because they have great articles that will never be read by a wider audience.

A full translation into Polish is below in blue, and you’ll find a scan of the original article at the bottom of this post. Enjoy!

Czasopismo Miller’s z jesieni  1997 roku opublikowało fantastyczny artykuł o bagażu Barbie – lektura obowiązująca dla wszystkich kochających akcesoria – może nawet macie już kilka tych drobiazgów!

W temacie Miller’s – naprawdę szkoda, że inne numery tego czasopisma nie są tanio dostępne. Chętnie zapłaciłabym nawet £10 za jeden, ale ponieważ wysyłane są z USA, sprzedawcy dodają następne £14 za wysyłkę. Niestety, takie stare czasopismo nie jest już tyle warte, a to szkoda, bo ich świetne artykuły nie będą czytane przez większe grono odbiorców.

Oto tłumaczenie całego artykułu na język polski, a skan oryginalnej wersji angielskiej jest na dole. Zapraszam! Autorem artykułu jest Joe Blitman.   

Stylowe Podróże z Bagażem Barbie

Już od wielu lat znajduję pojedyncze sztuki bagażu w stylu lat 60. w skali Barbie. Dopiero niedawno poznałem ich historię. W 1963 roku firma Payton Products Inc, producent zabawek z Brooklynu, zaczął reklamować zestaw czterech sztuk bagażu, składający się z walizki ubraniowej pojedynczej (one-suiter), podwójnej (two-suiter), walizki w stylu Pullman (tradycyjna duża kwadratowa walizka bez kółek), oraz torby na przybory toaletowe (train case). Najczęściej produkowane były w kolorach kości słoniowej i niebiesko-zielonym (teal), a rzadziej spotykane zestawy dostępne były w kolorze szarym. Bagaż promowany był jako pasujący do “najbardziej popularnych lalek-nastolatek Ameryki” – czyli nie tylko dla Barbie. Zestaw był dokładną kopią prawdziwego bagażu firmy Samsonite. Logo Samsonite znajduje się nawet na samym opakowaniu. Każda walizka miała zawiasy i otwierała się. W torbie na przybory toaletowe znajdowała się osobna wkładka z czterema przegródkami. Nasi młodzi czytelnicy mogą nie pamiętać, że eleganckie damy nosiły w tych torbach kosmetyki lub biżuterię w czasie dłuższych podróży pociągiem.

Walizki Paytona we wszystkich ośmiu kolorach: czerwonym, zielonym, kości słoniowej, szarym, żółtym, niebieskozielonym, różowym i jabłkowozielonym.

W 1974 roku Payton Products dostał od Mattela licencję na używanie imienia Barbie i wyprodukował rzadkie dzisiaj zestawy tego samego bagażu w kolorze zielonym (limonkowym) oraz czerwonym, oba z logo United Airlines na największej walizce. Równocześnie Mattel wypromował swój własny United Airlines Friend Ship – zestaw samolotów dla Barbie.

Po lewej, zestaw bagażu Paytona z roku 1963 w kolorze niebiesko-zielonym (teal), nr katalogowy 1201. Payton płacił firmie Samsonite za używanie ich nazwy – była to najlepiej sprzedająca się marka bagażu w latach 60. – nie firmie Mattel. Proszę zauważyć, że walizki nazywają się: damska torba nocna (ladies overnight), Pullman, damska torba ubraniowa (ladies wardrobe), oraz torba podróżna (activity case). Po prawej, zestaw bagażu Paytona z roku 1974 w kolorze zielonym (limonkowym), nr katalogowy 5751, z naklejką United Airlines. Żegnamy współpracę z firmą Samsonite i witamy licencję Mattela dla Barbie i Friend Ship, a prawdopodobnie także United Airlines. Nazwy walizek zmieniły się na: torba nocna (overnighter), Pullman, torba ubraniowa (wardrobe), oraz kosmetyczka (vanity case).

W ciągu 11-stu lat – od roku 1963 do roku 1974 – bagaż ten produkowany był też w innych, trudnych do znalezienia dzisiaj kolorach, takich jak róż (tzw.: bubblegum pink – kolor gumy balonowej), zieleń jabłkowa i, co wydaje mi się jest najrzadszym kolorem ze wszystkich (bo przez ostatnich 10 lat znalazłem tylko jedną walizkę w tym kolorze) – żółtym (tzw.: canary yellow – żółty kanarkowy).

Rubinowa Barbie Color Magic ubrana w Travel Together, w towarzystwie mojego psa Nicka, stoi zastanawiając się gdzie podziały się trzy pozostałe walizki z jej kanarkowo żółtego zestawu Samsonite.

Walizki Barbie to wspaniałe akcesoria, bardzo pomocne przy kreowaniu dioram, jak widać na poniższych zdjęciach.

Na zdjęciu nr 4 – blondynka Barbie #4 Ponytail w ubranku Cruise Stripes zapakowała dokładnie tyle niebiesko-zielonych walizek, aby wystarczyło na tygodniowy rejs po Noordam. Na zdjęciu nr 5 – dlaczego zazwyczaj posągowo poważny strażnik z Buckingham Palace uśmiecha się? Czy to z powodu długonogiej blond Midge? A może jej ubranka London Tour? A może jednak z powodu jej eleganckiego zestawu bagażu Samsonite w kolorze kości słoniowej? Hmmm. Na zdjęciu nr 6 – Ruda Bubblecut Barbie, elegancko ubrana w Career Girl, mistrzowsko spakowała się na dwudniowy wyjazd służbowy w swój dostojnie szary bagaż Samsonite. Na zdjęciu nr 7 – Brunetka American Girl, ubrana w Aboard Ship, czeka aż marynarz Allan wniesie na pokład jej czerwony jak wóz straży pożarnej bagaż.

Powyżej: TNT Christie, ubrana w Bermuda Holidays, opiera się o swój różowy jak guma do żucia bagaż czekając na portiera. Poniżej: Barbie ubrana w Travel in Style czeka ze swoim limonkowo zielonym bagażem na Hunkulesa, oryginalnie Herkulesa w nowym wcieleniu nadanym mu przez artystę lalkowego Marka Middendorfa. Swoją drogą, motocykl ten był oficjalną pamiątką z konwentu w Filadelfii w 1996 roku.

Czasami pojawiają się klony  tego bagażu, też pasujące skalą do Barbie – kopie produktów Payton Products, lub zestaw białych walizek z wytłoczoną gwiazdą, w którego skład wchodzi torba na ramię, pudło na kapelusze i pojedyncza walizka, a także brązowa torba z logo Samsonite w stylu lat 40 – 50, oraz miękka winylowa owalna torba z zamkiem (tzw.: bowling bag).

Oprócz wyżej wymienionych walizek często pojawiają się  miękkie winylowe torby samolotowe ozdobione logo lub nazwami różnych linii lotniczych. Podobne do toreb wchodzących w zestawy American Airlines Stewardess dla Barbie, oraz American Airlines Captain dla Kena, torby te mają zamki, rączki, czasami przezroczyste okienko. Zawsze myślałem, że torby te były prezentami od linii lotniczych dawanymi najmłodszym podróżniczkom na pamiątkę. Ale, rozmawiając z przyjaciółmi, którzy latali samolotami w latach 60., doszedłem do wniosku, że torby te były raczej sprzedawane jako breloczki do kluczy lub portmonetki na drobne monety sprzedawane w lotniskowych sklepach z pamiątkami.

Wyżej, inne przykłady bagażu. Z tyłu: czerwony Pullman i torba na przybory toaletowe (train case) są klonami walizek Samsonite od Paytona, winylowa zielono-biała owalna torba (bowling bag) ze znakiem na zamku YKK, tym samym które oznaczone były ubranka Barbie z tych samych lat, pomarańczowo-czerwona walizka. Z przodu: brązowa walizka (ze znakiem Samsonite wytłoczonym pośrodku) w stylu lat 40. lub 50., trzy-częściowy zestaw białego bagażu z symbolem gwiazdy. Poniżej: 21 egzemplarzy miniaturowych toreb linii lotniczych. Jestem pewny, że jest ich o wiele wiele więcej. To zdumiewające, ile z tych linii już nie istnieje.

Torby te także nadają się świetnie do dioram. Sfotografowane były nawet na okładkę naszej książki pod tytułem “Francie and Her Mod Mod Mod World of Fashion.”

Ubranko Francie, Gad-About, świetnie pasuje do jej jabłkowo zielonego bagażu.

Pytacie, ile taki bagaż może kosztować? Bagaż Paytona w kolorze białym i niebieskim, bez pudełka, kosztować może $20 – $25 w stanie idealnym. Inne kolory mogą kosztować $35 i więcej. Torby linii lotniczych kosztują teraz około $3 – $5 każda.

Here’s the scan of the original article. Oto skan oryginalnego artykułu.

   

   

Advertisements

13 comments on “Luggage please! Bagaż proszę!

 1. Ania
  27 October 2013

  Ciekawy i jednocześnie troszkę zabawny ten artykuł 🙂 Jeszcze nie widziałam, żeby ktoś poświęcał cały artykuł akcesoriom Barbie, a nie jej samej :-). Może jest też w tym troszkę lokowania produktu 😀

  Like

  • fleurdolls
   27 October 2013

   No, lokowania w 1997 roku może! 😀 bo wtedy był opublikowany. Mam cichą nadzieję, że u kogoś znajdzie się taka oryginalna walizeczka, może kupiona w stercie ubranek… a dzięki temu artykułowi właśnie ją rozpozna! A może jest trochę zabawny przez moje tłumaczenie!

   Like

  • Ania
   28 October 2013

   Tłumaczenie jest jak najbardziej O.K 🙂

   Like

  • fleurdolls
   29 October 2013

   Dzięki Aniu, jesteś kochana 🙂

   Like

 2. dollbby
  27 October 2013

  fajnie! Zawsze to jakaś ciekawostka 😀

  Like

 3. ShooLiciousBlog
  28 October 2013

  Reblogged this on ShooLiciousBlog.

  Like

 4. Daga
  28 October 2013

  A teraz czekamy na radosny krzyk kogoś, kto właśnie w swoim zbiorze dodatków rozpoznał rzadką walizeczkę…
  Swoją drogą naprawdę zabawnie napisany artykuł, ale w tym dobrym sensie, fajnie się czyta. No i temat taki niebanalny! Taki trochę znak tamtych czasów 😉

  Like

  • fleurdolls
   29 October 2013

   No właśnie o to mi chodziło, żeby ktoś rozpoznał taką walizkę i bardzo się ucieszył! Przecież to byłby rarytasik w kolekcji.
   Ten artykuł to dobry przykład pisania sprzed doby powszechnie dostępnego internetu… a teraz już to czasopismo nie istnieje, a wielka szkoda. Bardzo lubie takie rzeczy czytać poza ekranem komputera 🙂

   Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 27 October 2013 by in Articles, Artykuły, Barbie and tagged .
%d bloggers like this: