Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Fleur in Dungarees – Fleurka w Ogrodniczkach


This, ladies and gentlemen, will possibly be the SHORTEST post ever on this blog!

What do I know about Dungaree Fleur?

 1. She had 3 different hair colours
 2. She had pants in 2 different colours
 3. She’s from the early 1980s
 4. She has a different face mold
 5. Even Wim Remken – the man who designed Fleur – doesn’t remember her

And that’s all, folks! This is a mystery girl.

Panie i panowie, to będzie prawdopodobnie najkrótszy wpis na moim blogu!

Co wiem o Fleurce Dungaree?

 1. Miała 3 różne kolory włosów
 2. Miała spodnie w dwóch różnych kolorach
 3. Pochodzi z wczesnych lat 80
 4. Jej twarz ma inny mold
 5. Nawet Wim Remken – człowiek który stworzył Fleur – jej nie pamięta

I to wszystko, proszę państwa! To jest lalka-zagadka.

In my estimation, she was sold in 1982 or 1983. She only appears once in all my catalogue pictures. She is rare, but not very well known. Maybe she wasn’t popular, or maybe produced in small numbers? Maybe her face just wasn’t popular? I do wonder why Otto Simon, after Fleur’s initial success, made Dungaree Fleur. Her face mold is certainly not as pretty as the early Fleurs (in my opinion.) She didn’t have a name – in the catalogue, she’s called “Promotion Fleur”, but because she’s wearing dungarees, she’s commonly known as Dungaree Fleur. She cost half the price of Aerobic Fleur. And, while all the other Fleurs had fun, she had to do laundry!

Według moich obliczeń, pochodzi ona z roku 1982 lub 1983. W moich katalogach pojawia się tylko raz. Jest trudna do znalezienia, ale niezbyt dobrze znana. Może nie była popularna, albo może produkowana tylko w małych ilościach? Może jej twarz się po prostu nie spodobała? Zastanawia mnie dlaczego Otto Simon, po pierwszym sukcesie Fleur, wyprodukował właśnie ją. Mold jej twarzy nie jest tak ładny jak wcześniejsze Fleurki (w mojej opinii.) Nie została niczym nazwana – w katalogu nazywa się “Promocyjna Fleur”, ale nazywana jest Dungaree Fleur (Fleur w ogrodniczkach) z racji ubranka. Kosztowała połowę ceny Fleurki Aerobic. I gdy inne Fleurki w katalogu dobrze się bawiły, ona musiała robić pranie!

On the left – Dungaree Fleur. On the right – Skatestar Fleur, facemold used for all early Fleurs.

Z lewej – Dungaree Fleur. Z prawej – Skatestar Fleur, z moldem dawanym wszystkim najwcześniejszym Fleurkom.

Dungaree Fleur was sold in a choice of two outfits – a striped t-shirt and either pink or blue dungarees, stitched with yellow thread, without labels. The back of her box showed the same three pictures as most dolls from that period.

Kupujący miał do wyboru dwa ubranka – t-shirt w paski i różowe lub niebieskie ogrodniczki, obszyte żółtą nitką, bez metek. Tył pudełka miał takie same zdjęcia jak większość pudełek Fleur z tamtych lat.

fleurs2

The bottom of the box says that she has “new bendable ankles” and comes with a free stand. The stand was either pink or blue, matched to the doll’s outfit, and had a Fleur logo. And it didn’t work – the doll always falls over…

Dół pudełka obwieszcza nam, że Fleurka ma “nowe zginające się kostki” (u nóg oczywiście) i stojak gratis. Stojak był różowy lub niebieski, dopasowany kolorem do ubranka lalki, oraz oznaczony logo Fleur. I w ogóle nie działa – lalka się ciągle przewraca…

Bending ankles. Zginające się kostki.

Stand. Stojak.

Her shoes. Jej buty.

Her catalogue number is 385-1000 – same one as the very first Fleur, and a Fleur from the late 1980s called My First Fleur. Why three dolls had the same catalogue numbers, I have no idea… just to cause more confusion I guess!

Jej numer katalogowy to 385-1000 – taki sam jak naj-pierwszej Fleurki, oraz Fleurki z późnych lat 80 o nazwie Moja Pierwsza Fleur. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego trzy różne lalki miały ten sam numer katalogowy… pewnie po to, żeby zrobić mętlik!

She was sold with three different hair colours – platinum blonde, redhead and brunette. Unfortunately I don’t have a redhead yet, but I do have a blonde and two brunettes. The picture of the redhead below is from Flickr, from my friend Maja’s collection.

Ogrodniczka miała trzy kolory włosów – platynowy blond, rudy i brunetkę. Niestety, nie mam w kolekcji rudzielca, mam blondynkę i dwie brunetki. Zdjęcie rudej poniżej pochodzi z Flickra, z kolekcji mojej koleżanki Mai.

Fleur smiley

She has the same body as the earliest Fleurs, with two differences – her arms are made of soft vinyl instead of hard plastic, and her ankles bend. This is one of the ways to recognise her, even if her head is switched from another doll.

Jej ciałko jest takie samo jak u pierwszych Fleurek, z dwoma różnicami – jej ręce zrobione są z miękkiego winylu, a nie twardego plastiku, a jej kostki zginają się. W ten sposób można rozpoznać jej ciałko, nawet jeżeli miało zamienioną główkę.

The most interesting thing about Dungaree Fleur is her eye makeup – whether she’s wearing any seems to be completely accidental, see photos of my four Fleurs below. Someone at the factory went spray-happy on my boxed pink girl, and she literally has so much blue eyeshadow, all she’s missing is a guitar and sequins in her hair.

Najbardziej interesujący u Fleurki-ogrodniczki jest jej makijaż – wydaje się, że jego ilość  jest rezultatem tylko jakiegoś przypadku, zobaczcie na zdjęciach poniżej. Ktoś w fabryce rozbrykał się z psikaczem do farby na mojej różowej zapudełkowanej Fleurce i ma ona tyle niebieskiego cienia nad (i pod) oczami, że brakuje jej tylko gitary i cekin we włosach – to ona na prawym dolnym zdjęciu.

The doll in the top right corner above is a Dungaree Fleur I rerooted, repainted her lips, and put in new lashes. She came to me in a very bad condition, but now looks great and completely different than original. Here she is:

Lalka w prawym górnym rogu powyżej to Dungaree Fleur której zrobiłam reroot, przemalowałam usta i naprawiłam rzęsy. Dostałam ją w bardzo złym stanie, a teraz wygląda świetnie i zupełnie inaczej niż w oryginale. Oto ona:

reroot1 reroot2 reroot3 reroot4And finally – has the Dungaree Fleur made an appearance on the swimming pool box? Oh no – that’s a later 1980s Fleur head on a Dungaree body. Just, you know, to make more confusion!

Na koniec – czy Fleur Ogrodniczka załapała się na zdjęcie z basenowego pudełka? Ależ nie – to jest główka późniejszej Fleurki z lat 80 na ciałku Dungaree. No, wiecie, żeby jeszcze zrobić większy mętlik!

pool2 pool1

Advertisements

14 comments on “Fleur in Dungarees – Fleurka w Ogrodniczkach

 1. luci
  2 February 2014

  A czy czerwony kwiatek na pudełku Fleur w ogrodniczkach, ten z napisem, że zginają się kostki, jest integralną częścią pudełka, czy jest naklejony? Bo nasunęło mi się, że może te lalki nie tyle w zamyśle miały ten sam numer seryjny co pierwsza Fleur, co po prostu wykorzystano pudełka pierwszej Fleur do zapakowania Dungaree i mimochodem, wraz z pudełkiem lalka odziedziczyła też numer seryjny?
  Nie wiem jak wyglądała produkcja Fleur, ale przyszło mi też na myśl (bez urazy, Dungaree), że lalka jest efektem tego, że jakiemuś podwykonawcy coś nie do końca wyszło tak jak miało wyjść, a owoce tego potknięcia zapakowano w cudze pudełka i wyprzedano po promocyjnej cenie.
  Ach te spekulacje 😀

  Like

  • fleurdolls
   2 February 2014

   Bardzo dobre pytanie! Kwiatek jest wydrukowany, nie naklejony. A więc możemy chyba założyć, że Fleurki, które miały być “pierwsze” dostawały automatycznie ten sam numer katalogowy. Może to miało jakiś powód finansowy, kto wie…

   Z tą produkcją też mi się tak wydawało… jeżeli Dungaree pojawiła się niejako pomiędzy moldem z lat 70 a moldem z lat 80 to może to była po prostu nieudana próba. Wyprodukowano ją, nie wyglądała tak jak to sobie firma wyobrażała, więc rzucili ją na sprzedaż a w międzyczasie stworzyli mold z lat 80, czyli ten najbardziej popularny. Niska cena by na to wskazywała…

   Ach jakie to wszystko fascynujące 😀

   Like

 2. Ania
  2 February 2014

  Kojarzy mi się z dzisiejszymi tanimi wersjami np. Barbie czy Steffi w wąskich pudełkach, z niezginanymi nogami i skromniejszymi ubrankami niż droższe wersje… Szczególnie zainteresowały mnie te zginane kostki, szkoda, że ich nie pokazałaś 🙂

  Like

  • fleurdolls
   2 February 2014

   Aniu! Zdjęcie kostek zrobiłam, marne jest i dziwnie wygląda, ale wrzucę, masz rację! Powinnam była dodać 😉

   Like

  • Ania
   2 February 2014

   Oj, co za zawód! A ja sobie wyobrażałam jakieś kosteczki na zawiasy, a tu zwykły drut wewnątrz… 🙂

   Like

  • fleurdolls
   2 February 2014

   Ha ha no druta zaserwowali… raczej na taką tanią lalkę nie chcieli się wykosztować! 😉

   Like

 3. astridnat
  2 February 2014

  Faktycznie jej makijaż wygląda na jeden wielki przypadek. A jednak jej buziak ma w sobie jakiś taki urok. Może to te skromnie zaciśnięte usteczka?

  Like

  • fleurdolls
   3 February 2014

   Milutka jest na pewno i skromna też 🙂

   Like

 4. erynnis tages
  3 February 2014

  uwielbiam tę wersję z najbardziej odjechanym niebieskim rozmazem – wygląda jak niebieska panda 🙂 po prostu szaleństwo pijanego makijażysty 🙂

  Like

  • fleurdolls
   3 February 2014

   Ha ha niebieska panda! 😀 rzeczywiście! Gdyby ubrać ją według Twojego pomysłu na taką rockersówkę to bardzo by to do niej pasowało 😛

   Like

 5. Ashoka
  3 February 2014

  Mogę na nie patrzeć i patrzeć i wzdychać – śliczne są 🙂

  Like

  • fleurdolls
   3 February 2014

   Może kiedyś taka do Ciebie przybędzie! 🙂

   Like

 6. KYO
  6 May 2014

  Dobra, potrzebuję pomocy. Naprawdę. Prawdopodobnie to model, który moja mama dostała jako mała dziewczynka. Lalkę utraciła, a chciałabym jej zrobić prezent. Znam ją, wiem, że jest sentymentalna i kocha zabawki. Jeżeli ktoś mógłby pomóc mi znaleźć aukcje, lub kogoś, od kogo można ją kupić, byłabym wdzięczna.

  Like

  • fleurdolls
   7 May 2014

   Witam na blogu, dziękuję za komentarze! Czy na pewno Twoja mama miała tę lalkę? Bo wątpię czy była ona sprzedawana w Polsce, eksport Fleur zaczął się później. Radzę wskoczyć na stronę http://www.fleurdolls.com i zobaczyć pod ‘dolls’ czy może jakaś inna pasuje. Ta lalka produkowana była też w małych ilościach, więc znalezienie jej dzisiaj nie jest łatwe 🙂

   Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 2 February 2014 by in Fleur Dolls, Lalki Fleur and tagged , .
%d bloggers like this: