Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Darci Doll Article from 1987 – Artykuł o Lalce Darci z 1987 Roku


Today I have a real treat for you! Staying on the subject of Darci, it’s an article from now defunct hobby magazine Doll Reader, published for many years in the USA. I have a few edition – it was beautifully published, on high-quality paper, professionally edited with gorgeous pictures. This Darci article was published in the November 1987 edition! It was written by A Glenn Mandeville, the popular doll expert, author of many books and articles for various publications. When you read it, remember these words were written in 1987 – just 6 years after Darci’s disappearance from the toy market. The first part of the article paints a portrait of America in the 1970s and how that atmosphere influenced Darci. The author also gives his reasons why Darci – and other Barbie competitors – didn’t last. I also encourage you to take a look at the photos. Here’s the original scanned version in English, with a Polish translation below.

Dzisiaj mam dla Was prawdziwy rarytas! Pozostając w temacie Darci, jest to artykuł z już nieistniejącego lalkowego czasopisma hobbystycznego Doll Reader, wydawanego przez wiele lat w USA. Mam kilka numerów – było świetnie wydawane, na wysokiej jakości papierze, profesjonalnie redagowane, z pięknymi zdjęciami. Artykuł o Darci pochodzi z lisopadowego numeru z 1987 roku! Napisany jest przez A Glenna Mandeville’a, popularnego eksperta od lalek, autora wielu książek i artykułów dla różnych publikacji. Czytając pamiętajcie o tym, że słowa te napisane były w 1987 roku – to tylko 6 lat po zniknięciu Darci z rynku. Pierwsza część artykułu maluje portret Ameryki w latach 70 i wypływu ówczesnej atmosfery na Darci. Autor podaje nam też powody, dla których Darci – i wiele innych konkurentek Barbie – nie przetrwala. Zachęcam też do obejrzenia zdjęć. Oryginalna wersja angielska zeskanowana jest poniżej, a dalej tłumaczenie na język polski.

darciarticle1 darciarticle2 darciarticle3 darciarticle4 darciarticle5 darciarticle6 darciarticle7 darciarticle8 darciarticle9Ze wszystkich lalek, które nadają się do kolekcjonowania, ‘fashion doll’ uczy nas najwięcej. Czy pochodzi z lat 1870-tych, czy z 1970-tych, ten typ lalek stawia kolekcjonera w niezwykłej sytuacji. Sekrety całej kultury, jej zasady, trendy, oraz marzenia i nadzieje ludzi minionych lat odkrywane są właśnie przez nią.

Wczesne lata 70 opisywane są przez socjologów jako czasy zastoju w naszej społeczności. Dzieci z fali “baby boom” – teraz w wieku nastoletnim lub po 20-tce – widzieli jak obiecany im “American dream” zanika. Okropna i niepotrzebna wojna w Wietnamie, plus zabójstwa Roberta Kennedy’ego i Martina Luthera Kinga Juniora sprowadziły Amerykanów szybko na ziemię z rozhuśtanych lat 60. Trendy modowe pop-art – takie jak minispódniczki i buty go-go – zastąpione zostały ponurymi długimi spódnicami, sięgającymi nawet do ziemi. Rozrywki i ekstrawaganckie stroje nie były mile widziane w czasie gdy przyjaciele umierali w dziwnym, odległym kraju. Marsze pokojowe, acid rock i psychodeliczne doświadczenia zastąpiły pozytywne i kolorowe lata 60.

W miarę upływu lat, młodzież była coraz bardziej niespokojna. Konflikt w Wietnamie dobiegł końca. Nadchodzący ruch feministyczny dał ludziom nowy cel. Amerykańska młodzież w 1976 roku gotowa była celebrować dwusetne urodziny Ameryki. Jak korek w butelce szampana, byli gotowi na wystrzelić.

Eksplozja, od której wszystko się zaczęło, miala miejsce dokładnie dziesięć lat temu. Nazywała się DISCO. Bazowana na latynoskich “tupających” rytmach, ta nowa muzyka spowodowała, że ludzie zaczęli znowu tańczyć. Otwierały się ekskluzywne, modne kluby takie jak Studio 54 w Nowym Jorku (gdzie stało się w kolejce aby być “wybranym” do wejścia).

Oczywiście, aby być “wybranym”, trzeba było być odpowiednio ubranym. Nie chodziło jednak o wełniane swetry na chłodne dni w Hamptons, ale błyszczące, falujące, efektowne ubrania. Mówiły one, że osoba je nosząca jest młoda, bezproblemowa, modna i seksowna. Każdego wieczoru cały świat pojawiał się błyszcząc makijażem, ze świeżo ułożonymi fryzurami, aby chociaż na moment ujrzeć Calvina Kleina lub Biankę Jagger. Tańczono do hitów Donny Summer i Glorii Gaynor, zachowując się jakby jutra miało nie być. Najważnieszym posiłkiem było śniadanie, jedzone o 7 rano, zaraz po zamknięciu dyskoteki! Ameryka znowu się bawiła.

Moda też bardzo się zmieniła. Mężczyźni, których włosy sięgały do ramion albo jeszcze dalej, stali w kolejkach do fryzjera po modne cięcia brzytwą. Znikły długie dzwony i wojskowe kurtki. Znikły za duże koszule zrobione z Quiany i jersey, drukowane w drzewa palmowe. Odważni zaczęli nosić rozpięte przy szyi obcisłe jedwabne koszule z dużymi kołnierzami i złote łańcuchy. Mężczyźni, długo ukrywający w sobie kolorowe tendencje, strojąc się jak pawie byli próżniejsi od kobiet. Disco wymagało pewnej finezji, której nie można było nabyć oglądając w telewizji mecze i sącząc piwo z puszki.

W roku 1978 wszedł na ekrany film Saturday Night Fever (Gorączka Sobotniej Nocy), katapultując Johna Travoltę do sławy jako Tony Manero, odzianego w biały garnitur bohatera nowojorskiej dyskoteki. Powstawały kolejne filmy o przygodach dyskotekowych, takie jak Thank God It’s Friday (Dzięki Bogu Już Piątek) z Donną Summer, czy Don’t Stop The Music (Niech Gra Muzyka) z zespołem Village People.

Wschodząca gwiazda Bo Derek odważnie zaplotła włosy w etniczne warkoczyki ‘cornrows’ do filmu 10, nowego filmu promującego “glamour”. Glamour nie był tak ważny od kiedy Lana Turner wystąpiła w filmie Imitation of Life (Zwierciadło Życia).

Uważam, że świat lalek też był w dołku w latach 70. Barbie, długo uznawana za bezkonkurencyjną królową ‘fashion dolls’, przechodziła właśnie zły okres. Rodzina Handler, która stworzyła Mattel, zmuszona była rozstać się z firmą i prognoza ekonomiczna nie była dobra. W 1976 roku Barbie była już swoją własną tanią karykaturą. Jej znak rozpoznawczy – wysoka jakość – został zignorowana na rzecz ratowania firmy. Wielu wątpiło, czy Barbie w ogóle przetrwa. (Czas pokazał, że nie mieli racji, bo dzisiaj Barbie ma się lepiej niż kiedykolwiek). W rzeczywistości, była to idealna szansa dla nowej lalki. Lalka ta powinna być odzwierciedleniem DZISIAJ. Powinna przedstawiać młodą kobietę z wachlarzem możliwości… kogoś kto łączyłby modę i przygodę.

W 1976 roku telewizja zaczęła nadawać serial, częściowo wyprodukowany przez Aarona Spellinga, który dobrze rozumiał na co czeka Ameryka. Tym serialem było Charlie’s Angels (Aniołki Charliego), ukazujące trzy atrakcyjne dziewczyny po 20-tce (idealnym wtedy wieku), które były tak kompetentne jak mężczyźni, ale wyglądały perfekcyjnie nawet po najbardziej szalonej scenie gonitwy za którymś z czarnych charakterów!

Mattel, chętny na skorzystanie z nowej mody na disco-glamour, wydał Superstar Barbie, z twarzą dokładnie taką jak Farrah Fawcett Majors, blondynką z burzą blond włosów grającą w serialu postać Jill Monroe. Niestety, wcześniejszy spadek w jakości Barbie miał nadal wpływ na opinię ówczesnych konsumentów.

Kenner, producent zabawek od dawna doceniany za wysoką jakość produktów, zobaczył tu okazję. W 1978 roku ogłosili przybycie nowej lalki. Miała ona 12.5 cala (31cm) wysokości i wyglądem pasowała do dekady. Szczupła, wysoka i smukła, z pięknym makijażem i nadawającymi się do układania nylonowymi włosami (coś czego Barbie nie miała), Darci wkroczyła na lalkową arenę.

Wyglądało na to, że Darci będzie zwycięska. Jej ubranka były wspaniałe. Każdy detal, którego brakowało u innych lalek, można było znaleźć u niej. Ubranka jej uszyte były z najnowszych materiałów, łatwe do prania, o najnowszych fasonach. Najlepsze było to, że Darci miała swój własny świat. Była DZIEWCZYNĄ Z OKŁADKI! Nie tylko modelką, jedną z wielu bezimiennych twarzy, ale TĄ dziewczyną, która pojawiała się na okładce każdego popularnego czasopisma. Czasopisma takie jak New Woman, Disco Scene i Brides Magazine wszystkie miały miniaturowe wersje z Darci na okładce. Fotografie były oszałamiająco piękne. Kenner nie oszczędzał na niczym dla Darci. Jak Eileen Ford promująca najlepszy model Forda, Kenner promował Darci i jej świat tak przekonywalnie, że odbiorcy rzeczywiście spodziewali się zobaczyć jej zdjęcie na okładkach prawdziwych czasopism.

Każda lalka miała własne portfolio, z jej imieniem – Darci, Cover Girl – na okładce, zawierające jej zdjęcia. Do jej włosów wykorzystano najlepszy gatunek cienko-włóknistego nylonu. Ostatnią lalką, która miała tak piękne i podatne do układania włosy była Toni z lat 50, stworzona przez firmę Ideal. Włosy Darci rootowane były pięknie na całej głowie. Ułożone były w skomplikowaną konstrukcję loków zaczesaną na bok, ale mogły być też rozczesane i, przy użytku tylko wody i kilku małych wałków, ułożone w zupełnie nową fryzurę. Dodatkowym plusem były ich kolory – Darci była blondynką, brunetką lub rudą, co było wtedy już rzeczą rzadko spotykaną u lalek. Jej ubranka, zbyt duże dla innych lalek, były tylko dla niej.

Kenner nie oszczędzał sił na promocji Darci od jej wejścia na rynek w 1978 roku. Z brunetką wyglądając zdumiewająco podobnie do aktorki Jaclyn Smith, Darci ruszyła na podbój sklepów. Pięknie rozbudowana witryna najwyższej jakości ukazywała trzy lalki Darci, które najlepiej oddawały esencję jej osobowości.

Katalożki dołączone do lalek, tak jak ubranka, robiły oszałamiające wrażenie. Darci upozowane jak żywe, z pięknie ułożonymi włosami, naprawdę robiły wrażenie jakby brało się udział w sesjii z prawdziwą modelką.

W 1979 seria była już dobrze rozwinięta i przyjęta. Świat tańczył do nowej muzyki, a Darci – tak jak Aniołki Charliego – pomogła obudzić drzemiącą Amerykę. Do serii dołączyła czarnoskóra koleżanka, Dana. Nie była to biała lalka “zanurzona” w czarnej farbie – Dana miała inny, swój własny wygląd. Czarne dzieci uwielbiały ją, widząc ją jako główną postać, podczas gdy białe dzieci chciały ją mieć jako koleżankę dla Darci.

Seria Darci powiększona została o studio fotograficzne o nazwie Perfect Pose Studio. Ten pomysłowy produkt (trudno nazwać go zabawką) miał aparat fotograficzny oraz ruchome światło na baterię z filtrami oświetlającymi Darci w trzech różnych kolorach. Darci pozowała przed pięknymi, profesjonalnymi tłami, których pozazdrościłby jej nawet sam Scavullo!

Jako nawiązać do ówczesnej mody na disco, powstało też Darci’s Disco. Zwiastowane jako “w budowie” we wcześniejszych katalożkach ukazujących Darci pozującą jako asystentkę architekta, ten dodatek podkreślał kwintesesencję Darci. Lustrzana kula – definitywny symbol disco – wisiała u sufitu, a grająca szafa z najnowszymi przebojami, maszyna flipper (pinball) i błyszczący parkiet tworzyły specjalną atmosferę. Specjalny srebrny kombinezon z lamy był dodatkiem do zestawu, jako ubiór dla Darci z okazji otwarcia studia.

Innym ekskluzywnym dodatkiem do Darci jest jej najlepsza przyjaciółka Erica. Ta wysokiej jakości lalka miała takie samo ciałko co Darci, ale inaczej wyglądającą, piękną twarz, nieco mniej fotogeniczną niż Darci. Jak Midge przy Barbie, towarzyszyła Darci w jej przygodach. Z pudełkiem naznaczonym rokiem 1980, Erica sprzedawana była tylko w jednym sklepie w Filadelfii. Jej piękne ubranka nie były chyba nigdy wyprodukowane, albo miały tak mały zasięg dystrybucji, że do dzisiaj nie ukazują się na żadnych listach ani targach.

U schyłku roku 1980 Kenner zauważył że coś się zmienia. Niestety, disco i klubowy styl życia zaczęły zanikać. Jak każde masowe szaleństwo, disco zaczęło umierać szybką śmiercią, gdy Amerykanie nie chcieli już spędzać nocy tańcząc z przejezdnymi sprzedawcami ubezpieczeń z Idaho. Aby ratować dyskoteki, wiele z nich zostało kupionych przez prywatnych inwestorów, ale bez skutku.

Kenner wydał wtedy tańszą wersję Darci, noszącą nazwę Fashion Fragrance Darci (Modny Zapach). Cała aura przygody jaką miała Darci-modelka była u tej lalki nieobecna, a włosy jej miały przedziałek, przez który nie można już ich było tak łatwo układać. Jednak kluczowym problemem było to, że Darci i disco były nierozerwalnie połączone – więc gdy disco umarło, Darci niestety też. Jej misternie budowana osobowość nie była już hitem u tych “na czasie” i wraz z Aniołkami Charliego, glamour zanikał. Następny projekt Aarona Spellinga – serial Dynastia – miał zainspirować powrót ekstrawaganckich strojów w 1985 roku, ale Darci nie mogła tak długo czekać.

Jako odrębna część tej sagi, Barbie przechodziła spektakularny powrót na rynek, dzięki nowym rządom u Mattela. Samo jej imię, połączone z nowym wizerunkiem na lata 80, dało jej znowu status królowej. Jej miejsce na tronie jest jednak zagrożone przez Jem, nową lalkę od Hasbro. To ironia losu, że Jem jest pod wieloma względami odrodzeniem Darci. Chociaż jej wizerunek przypomina bardziej Madonnę niż Farrah Fawcett, Jem jest tego samego rozmiaru co Darci, a jej twarz, ciałko i włosy przypominają wszystkim o Darci. W tym roku Jem i Barbie obie starają się o pierwsze miejsce w konkursie na Lalkę Roku (Dolls of the Year Awards). Ciekawe na kogo zagłosuje publiczność!

Tak, kolekcjoner lalek ma rzeczywiście niezwykłe szczęście. Dzięki Darci, zobaczyć można na własne oczy cały świat lat 70. Nostalgia jest często opisywana jako coś co ludzie bardzo cenią, bo przypomina im o tym co już przeminęło. Na szczęście dla nas, kolekcjonerów, te złote czasy trwają wiecznie.

Advertisements

9 comments on “Darci Doll Article from 1987 – Artykuł o Lalce Darci z 1987 Roku

 1. mangusta
  11 May 2014

  Widziałam te lalki na ebayu, drogie są. Faktycznie nawet na oko kojarzą się z Aniołkami Charliego.

  Like

  • fleurdolls
   12 May 2014

   Zdarzają się bardzo dobre okazje! Oczywiście zawsze jest ten koszt przesyłki… ale nie zdziwiłabym się, gdyby Darci pojawiła się kiedyś w jakimś lumpeksie – już nie raz byłam zaskoczona jakie skarby ludzie tam znajdują 🙂

   Like

  • manhamana
   13 May 2014

   Ja bardzo proszę o Darci w lumpeksie!
   Świetny artykuł!

   Like

  • fleurdolls
   13 May 2014

   Trzymam kciuki! 😀

   Like

 2. madmadzia
  13 May 2014

  Piękne te lalki i bogato wyposażone. Miały chyba artykułowane nadgarski? Dobrze byłoby mieć chociaż jedną w zbiorze 🙂

  Like

  • fleurdolls
   13 May 2014

   Tak, te pierwsze miały artykułowane nadgarstki, a Fashion Fragrance już nie. Jem ma takie same. Na eBayu zdarzają się świetne okazje, tylko trzeba trochę cierpliwości… 😉

   Like

 3. Ania
  14 May 2014

  Dawno nie czytałam o lalce w tak wielu kontekstach i jestem zdumiona, jaki wpływ miały tamte czasy na Darci. To lalka wraz z całą ideologią tamych lat 🙂 .

  Like

  • fleurdolls
   18 May 2014

   Fascynująca rzecz, nie? Ciekawe czy tworząc Darci, Kenner, myślał że disco będzie trwało wiecznie… sama mam taki sam sentyment do Fleur i do tego, że jej ubranka były wzorowane na prawdziwych ubraniach z czasopism kobiecych z tamtych lat 🙂

   Like

 4. roro
  21 March 2017

  boze, jak dobrze, ze mam jedna! ale ta ciemnoskora ❤ ❤

  Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 11 May 2014 by in Articles, Artykuły, Darci Cover Girl and tagged , .
%d bloggers like this: