Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Entrepreneur Barbie Doll – Lalka Barbie Przedsiębiorca


From Forbes. Photo credit: Mattel.

From Forbes. Photo credit: Mattel.

Every morning I wake up and think “time to stop being lazy – today I’m going to walk to work instead of taking the tram!” It’s an hour’s walk one way – almost 300 calories burned, and the cost of the ticket saved. The walk is a pleasant one, especially now in the summertime (except when it rains, and I don’t have any wellies). I manage this… around twice a week (I’m better at walking back after work). Whilst I sit on the tram, my attention is sometimes diverted from my guilty conscience to the Metro newspaper. There, a few days ago I saw an article about Barbie – which successfully stopped all the personal insults I was engaged in. If I walked that day, I would have missed it! The article raises an interesting point from one of the quoted contributors – namely, that the era of dolls has now passed. What do you think? Here’s the link to the original English article: A Barbie girl in the Barbie world… with a company to run.

All photos copied from the article. The Polish version is below.

Prawie codziennie rano budzę się z myślą “koniec z lenistwem, dzisiaj pójdę na piechotę do pracy zamiast jechać tramwajem!” To godzina piechotą w jedną stronę – prawie 300 spalonych kalorii oraz zaoszczędzony koszt biletu. Spacer jest przyjemny, szczególnie teraz latem (chyba że leje, a ja nie mam kaloszy). Udaje mi się to… mniej więcej dwa razy na tydzień (lepiej jest z wracaniem z pracy). Czasem siedząc w tramwaju od wyrzutów sumienia odwraca moją uwagę lektura gazety Metro. Tam właśnie kilka dni temu pojawił się artykuł o Barbie – co skutecznie odwróciło moje myśli od różnych obelg którymi się obrzucałam. Gdybym tego dnia poszła na piechotę, przegapiłabym go! Artykuł zaciekawił mnie tym, że jedna z osób tam cytowanych mówi że era lalek już minęła. Co Wy na to? Oryginalny artykuł jest tutaj: A Barbie girl in the Barbie world… with a company to run.

Wszystkie fotki pochodzą z artykułu. Wersja polska:

‘Where do you see yourself in five years?’ Entrepreneur Barbie is hiring (Picture: Mattel)

‘Where do you see yourself in five years?’ Entrepreneur Barbie is hiring (Picture: Mattel)

“Come on Barbie, let’s go party’ – ‘Nie teraz Ken, robię biznes.”

Bycie najbardziej rozpoznawaną lalką na świecie to ciężka praca. Przez ostatnie 55 lat Barbie miała ponad 150 zawodów, wszystkie uwieńczone sukcesem, oprócz prób dostania się do Białego Domu (Barbie była kandydatką na stanowisko Prezydenta Stanów Zdjednoczonych sześć razy, bez skutku).

W tym tygodniu Barbie nareszcie została swoją własną szefową, jako Entrepreneur Barbie (entrepreneur = przedsiębiorca) – najnowsza inkarnacja lalki, która ostatnio święciła swoje 55-te urodziny.

Jest to nieco niesprawiedliwe, że Barbie często kojarzy się z leżakowaniem przy basenie oraz jeżdżeniem na koniu. Ale gdy nie siedzi w swoim wymarzonym domku, Barbie zajęta jest szukaniem pracy. Jej przyszli pracodawcy na pewno będą zachwyceni jej CV z całym wachlarzem zawodów. Barbie robiła już wszystko.

barbie-infographic1barbie-infographic2We wczesnych latach 60. Barbie była projektantką mody, baletnicą, stewardessą, pielęgniarką i tenisistką, w ciągu tylko dwóch lat. Następnie pracowała jako astronautka, chirurg i narciarka Olimpijska, aby w latach 80. skorzystać z mody na fitness i zostać instruktorką aerobiku. W ostatnich latach Barbie była rapperką, policjantką, dziennikarką telewizyjną i kierowcą na wyścigach.

Pomimo jej wszechstronnego doświadczenia, Entrepreneur Barbie to duży postęp dla Mattela. Od pojawienia się Business Executive Barbie w 1992 roku, a następnie Working Woman Barbie w roku 1999, jest to pierwszy raz kiedy Barbie założyła własną firmę. Ale czym się ta firma trudni?

“Czymkolwiek chce jej mała właścicielka”, powiedziała Sarah Allen, managerka PR u Mattela. “Z Barbie wszystko jest możliwe. Cały jej sens tkwi w tym, że przez nią dziewczynki mogą być tym, o kim marzą. Gdy masz pięć lat, możesz codziennie zmieniać zdanie o swojej przyszłej karierze i mieć ochotę na robienie różnych rzeczy.”

entrepreneur-barbieJak każda Barbie warta swojego wizerunku, Entrepreneur Barbie ma odpowiednie akcesoria, takie jak smartphone, tablet i aktówka, co już wywołało niezadowolenie wśród krytyków, według których Mattel sugeruje, że tylko kilka gadżetów wystarczy aby osiągnąć biznesowy sukces. W obronie Mattela można powiedzieć, że niewiele sześcioletnich dziewczynek chce się bawić w tworzenie 10-letniego planu biznesowego.

Entrepreneur Barbie krytykowana jest też za swój ubiór – owszem, wygląda nieco bardziej jak strewardessa z tanich linii lotniczych niż CEO, ale w jej świecie róż nigdy nie wychodzi z mody.

“Gdy decydujemy jaką karierę wybrałaby Barbie, patrzymy na to co dzieje się w dzisiejszym świecie”, mówi Allen. “Dlatego wybraliśmy Enterpreneur. Barbie zawsze była wzorem do naśladowania, ucząc dziewczynki że wszystko jest możliwe.”

Nowa lalka wchodzi na rynek w tym samym czasie co kampania w USA promującą kobiety, które założyły własne firmy, między innymi Girls Who Code i Rent the Runway.

Barbie celebrated her 50th birthday in 2009 (Picture: REUTERS/Mario Anzuoni/Files Mario Anzuoni/Reuters)

Barbie celebrated her 50th birthday in 2009 (Picture: REUTERS/Mario Anzuoni/Files Mario Anzuoni/Reuters)

Każda Barbie próbuje dopasować się do jej współczesnego świata – Entrepreneur Barbie będzie miała nawet swoją własną stronę na LinkedIn – ale czy naprawdę jest odzwierciedleniem naszego społeczeństwa?

Badania przeprowadzone w tym roku na Uniwersytecie Stanu Oregon i Uniwersitecie Kalifornijskim oznajmiły, że zabawa lalkami Barbie limituje wybór kariery u dziewczynek. Dziewczynkom w wieku od czterech do siedmiu lat dano różne zabawki, następnie zapytano jaki prace chciałyby wykonywać gdy dorosną. Dziewczynki które bawiły się Barbie wymieniły mniej zawodów niż chłopcy. Barbie przechodzi też finansowy kryzys – Mattel ogłosił 14-procentowy spadek światowych dochodów w kwietniu.

Belinda Parmar jest główną szefową agencji Lady Geek specjalizującej się w kampaniach promujących kariery w dziedzinach technologii dla kobiet. Nowa Barbie nie zaimponowała jej.

“Nigdy nie spotkałam kobiety-przedsiębiorcy, która dopasowuje swój iPad do ubrania”, powiedziała. “Ta Barbie skończyła chyba Szkołę Biznesu pod patronatem Paris Hilton. Wolałabym ją w bluzie z kapturem, gorączkowo programującą najnowszy app, równocześnie pijąc zbyt dużo kawy w kawiarni w Hoxton. Nawet Angelina Jolie lub Sheryl Sandberg nie wyglądają tak idealnie jak ona. Owszem, Entrepreneur Barbie nie jest aż tak szkodliwa jak Barbie która mówiła ‘matematyka jest trudna’ [1992 Teen Talk Barbie], ale Mattel i inne firmy znowu przepuściły okazję do stworzenia produktów, które otwarcie celebrują prawdziwe ambicje u dziewczynek.”

Parmar mówi też, że lalki już mijają. “Era lalek dobiegła już końca. Dla moich córek lalki są czymś, co można znaleźć w muzeum. Myślę, że nie mają znaczenia dla dzisiejszych dzieci. Gry takie jak Minecraft uczą myślenia analogicznego i logicznego. Lalka to bezużyteczny rekwizyt, który nie stymuluje wyobraźni. Barbie reaguje na kulturę, zamiast ją kreować. Jest kimś kto podąża za celem, a nie pionierem, który go kreuje. Mattel korzysta po prostu finansowo na nowym trendzie.”

Ale Danielle Wightman-Stone, autorka bloga Fashionista Barbie, uważa że Entrepreneur Barbie jest zwiastunem czegoś nowego.

“To nie jest tradycyjna, typowa kariera, którą już tyle razy widzieliśmy u Barbie”, mówi Danielle. “Cokolwiek pomaga pokazać dziewczynkom że mogą być kim chcą nie jest złe.”

Akcesoria Entrepreneur Barbie są ładnym dodatkiem, uważa Danielle, chociaż staromodna aktówka nie jest oszałamiająca. A ubranko…

“Barbie nie byłaby Barbie bez swojego różu, a jej sukienka bardzo przypomina kreacje Rolanda Moureta lub nawet Victorii Beckham: nowoczesne, ale z kobiecym akcentem. Jej figura jest nadal jak u modelki, ale myślę, że w tej sukience wygląda jak prawdziwa businesswoman.”

Danielle powiedziała też, że Barbie jest po prostu łatwym celem dla krytyków. “Barbie zawsze będzie za coś krytykowana, czy to za figurę, za idealną twarz, lub za to, że róż to jej ulubiony kolor. Dużo powiedziano już o tym, że wymiary Barbie źle wpływają na samoocenę dziewczynek, ale czy naprawdę jest to jedyna rzecz, która powoduje kompleksy na temat wagi? Kobiety w moim życiu miały o wiele większy wpływ na moje życie, niż moja ulubiona lalka.”

Advertisements

10 comments on “Entrepreneur Barbie Doll – Lalka Barbie Przedsiębiorca

 1. barbielea
  6 July 2014

  Yes, I saw that article too! I do think that the press love a bit of Barbie-bashing, she’s always getting it – where would the story be if they just wrote “here’s a doll, look at her, she’s really old and she’s had lots of jobs”? They like a bit of outrage and controversy.

  As for the lady whose daughter thinks that dolls belong in a Museum – well, obviously not one of the millions of Monster/ EAH obsessed children then?? Or Barbie, for that matter? If you don’t get dolls, then you don’t get dolls, but its arrogance to apply that thinking to everybody else, contrary to the evidence. “Post-doll era” indeed 🙂

  I think that the golden age of dolls is yet to come, look at the advancements in manufacturing and technology and the wonders they can produce for a mass market now, and just think how that could develop … we’re going to see some great things in the future!

  Like

  • fleurdolls
   13 July 2014

   I couldn’t agree with you more, dolls definitely have a stellar future and I really don’t think it’s ever possible that kids will choose video games over proper play. Of course, some will, but not all. What I always find in these articles is that they’re never fairy show both sides of the argument – they merely quote people who are at two opposite ends of the opinion spectrum, as far away from each other as possible, and those arguments always tend to be the same – so boring… there really is room here for a voice of reason, and I’m hoping to write a few things about it shortly. It is true that Mattel is sometimes guilty of a mis-step in an otherwise good idea, but what company isn’t? I read in another article that Entrepreneur Barbie would have been far more realistic if she came dressed in jeans and a hoodie, with a choice of wardrobe and accessories, because that’s how female entrepreneurs dress usually, and only dress up for special occasions, like conferences or networking events etc. The woman who said it may have been right, of course, but again she’s taking the doll as an adult. Little girls see Barbie as a cool girl with gadgets and in a fab dress. It’s a completely different perception, and it really annoys me that adults try to explain how kids see things. Nobody sees things like kids do. Phew. I feel like I just had a rant 😀

   Like

 2. gosiaksz1
  7 July 2014

  Moja siostrzenica ma 6 lat, a siostrzeniec 5, w tym wieku faktycznie mało wie się o tym, kim by się chciało być, gdy się dorośnie, ale ja mam 35 lat, po podstawówce nie wiedziałam, kim chcę być- znaczy wiedziałam… chciałam być krawcową, ale okazało się, że wymarzona szkoła jest za daleko, a ja mam tak piekielną chorobę lokomocyjną, że nie dam rady tam dojechać- i takim oto sposobem marzenia o krawiectwie dla ludzi zostały pożegnane.
  Szyję czasem coś lalkom i haftuję ludowości. Można powiedzieć, że część marzenia realizuję. Jednak z zawodu jestem technikiem inżynierii środowiska i melioracji. O dziwo, rozczarowanie brakiem dostępu do wymarzonej szkoły jakoś nie odbiło się na moich ocenach. 5 lat rysowania rur i rowów też mnie psychicznie nie dobiło. Nawet można rzec, że byłam prymuską i co roku zapylałam po nagrodę książkową za wyniki w nauce. Po technikum złożyłam podanie na 2 uczelnie- politechnikę i wsp, ostatecznie wybrałam filologię polską na wsp.O dziwo, wiele z tego, czego nauczyłam się w technikum przydało mi się na studiach i nadal przydaje w codziennym życiu. Na początku nie chciałam uczyć w gimnazjum- a uczę i powiem, że to bardzo przyjemna praca, zwłaszcza, gdy ma się tak sympatycznych uczniów, jak ja mam. Zawód i realia skłoniły mnie do ukończenia jeszcze 2 kierunków studiów: oligofrenopedagogiki i choreografii. Nie żałuję żadnego z zawodowych wyborów w moim życiu.
  Okazało sie, że wiedza i umiejetności z technikum pozwalają mi wytłumaczyć uczniom zawiłości nie tylko lektur, czy gramatyki, ale też pomóc w zadaniach z innych przedmiotów. Zazwyczaj pomagam im też w konstrukacha z matematyki i techniki. Oni mają frajdę widząc mnie przy pracy- i czasem dochodzą do wniosku, że skoro “pani od polskiego da radę, to oni też”. Studia z “oligo”- znacznie polepszyły metody nauczania- różne triki, mnemotechnika i gry logiczne przydają się na nudnych lakcjach gramatyki. A choreografia? to przez ostatnie dwa lata był klucz do serc moich uczniów. Odkrylismy wiele zapomnianych zabaw, pieśni i przyśpiewek. Spisaliśmy je i ocalili od smutnego losu. Swoją pasją zarażamy dzieci w przedszkolu i szkole podstawowej.
  Lalkę Barbie kupiłam sobie, gdy miałam 10 lat. Na Kena już nie było mnie stać. To była Fashon Play z lat 90. Miała krótką elegancką sukienke dobrą na wiele okazji. Oczywiście uszyłam jej wiele ubranek. W czasie zabaw wcielała się w różne zawody: była dentystką, pielęgniarką weterynarzem, ale też kierownikiem budowy, hydraulikiem, ogrodnikiem, wykładowcą na uczelni… Potem przez parę lat była tylko lalką- aż do czasu, gdy moja siostrzenica miała 3 lata i odkryła ją przypadkowo. Wtedy lalka została alpinistką i GOPR’owcem. W plecaku ze skarpetki i z liną ze sznorówki mozolnie wspinała się po górach (których rolę dumnie pełnił fotel) i ratowała zaginione tam zabawki. Potem zabierała je do szpitala i leczyła.
  Wydaje mi się, że obecnie o wyborze zawodu decyduje głównie rynek pracy- a tylko nieliczni i to obdarzeni wyjatkową siłą woli, są w stanie utrzymać się wykonując prace, o których zawsze marzyli. Reszta- tak jak ja stra się korzystać z tego, co podrzuca im los i czerpać z tego zadowolenie, a część narzeka, ale nic nie robi, żeby coś zmienić- bo im w sumie tak dobrze.
  Różnorodnośc zawodów, które wykonywała Barbie z pewnością w mądrej zabawie pozwala rozwinąć wyobraźnię i zaintersowania dziecka. Jeśli jednak damy dziecku lalke bez wyjaśnienia kim ona jest, co robi, czym się zajmuje i na czym jej praca polega, to i tak los lalki będzie przesądzony. ubranko i akcesoria pójda w kąt, a lalka zostanie czupiradłam z urwanymi rękami lub nogami. Taki jest los większości lalek Barbie reprezentujących różne zawody. Żeby ona była wykonawcą tego zawodu- pierwszy raz w zabawie powinien animować ją dorosły.Dziecko potem samo już sobie da radę.

  Like

  • fleurdolls
   13 July 2014

   Widzisz Gosiu, to jest głos rozsądku. Przecież my rozumiemy, że dorośli odbierają Barbie zupełnie inaczej niż dzieci – a przecież ona może być wielkim atutem w rozwoju dziecka. Dużo jest niezrozumienia na te tematy, moim zdaniem. Wiekszość kobiet nie zdaje sobie sprawy, że samokrytyką najbardziej uczą swoje córki nielubienia siebie (na przykład, stojąc przed lustrem i mówiąc na głos ‘jaka jestem gruba’) – a nie kupieniem im lalki która, co tu dużo mówić, jest piękna. A żadna inna lalka nie miała takiego wachlarza możliwości, jaki ma Barbie i jaki rzeczywiście pokazuje dziewczynkom. Bardzo Ci dziękuję za ten mądry komentarz z życia wzięty 🙂

   Like

 3. Ania
  7 July 2014

  Skoro Barbie nadal skłania do pisania artykułów i dyskutowania o niej, to znaczy, że jeszcze jest na czasie. Inaczej zostałaby zapomniana. Szkoda tylko, że w polskiej prasie nie ma takich artykułów 🙂

  Like

  • fleurdolls
   13 July 2014

   W polskiej prasie być może nie ma jeszcze takich artykułów, bo nasze hobby jest nadal mało znane, albo mało respektowane? Noszę się z zamiarem napisania kilku słów do Twojego Stylu 😀 żeby mieli pierwsi okazję napisania o tym trendzie! Ale tak na serio – masz rację, że Barbie jest nadal na czasie bo nadal nie brak zainteresowania jej osobą. Raz na jakiś czas wybuchają różne dyskusje, kontrowersje… o żadnej innej zabawce się tak chyba nie dyskutuje.

   Like

 4. madmadzia
  17 July 2014

  hm, Barbie. Odkryłam ją dość późno, jak zresztę wiele dziewczynek z mojego rocznika.My po prostu nie mielismy dostępu do tego typu luksusowych zabawek. Nas ominęło kreowanie przez Barbie świata – ze wzgledu na czas w jakim sie pojawiła w naszym kraju i filtr jakim był na początku Pewex. Dopiero później trafiła do regularnej sklepowej sprzedaży. Zauważam od lat, że moja ukochana lalka robi się coraz brzydsza. I nie jestem w tym odosobniona. Rysy sa bardziej kocie, makijaż wiecznie ten sam. Brzydkie, pontonowate usta. Gdyby nie pomysłowe dodatki, pewnie już dawno sprzedaż zaczęłaby spadać. A przeciez wystarczyło nie psuć jej twarzy jakis czas temu…plastikowy tułów i coraz rzadziej rootowane włosy mogę znieść. Ale nie tą twarz. Co dziwne, na rysunkach promujących lalkę – jest ona rysowana dużo ładniej. Czyli firma ma jakiś interes w tym, żeby narysować lalkę ładniejszą, niż jest w rzeczywistości. To czemu nie zmienić moldu na ładnieszy? nie wiem. Ostatnia edycja Barbie posiada zeza. One (lalki Barbie) naprawdę zezują, zaczynają przypominać swoje najtańsze klony…smutne to i szkoda mi takiej marki…będącej wiele lat temu synoniem luksusu i piękna. Wprawdzie różowego, ale….w końcu róż to Barbie 😉

  Like

  • fleurdolls
   23 July 2014

   Zgadzam się ze wszystkim co napisałaś. Ciekawi mnie, czy gdyby Mattel wprowadził znowu twarz Barbie podobną do Superstara z lat 80, kiedy miała nadal makijaż prawie normalny, nie aż pod brwi, te bujne włosy, plus artykułowane ciałko, czy coś by się zmieniło w sprzedaży? Już niech nawet będą takie te nowsze ubranka (chociaż nie jestem ich fanką ogólnie), ale o twarz mi chodzi i włosy. Mattel znowu podobno zanotował spad zarobków w ostatnim kwartale, o 9%. A poprzednio było chyba 14%. A Barbie Entrepreneur dostała w kość w mediach. Może nadszedł czas aby odkryć znowu byłą erę świetności, a nie dążyć za trendami?

   Like

 5. Daga
  29 July 2014

  Czyli znowu coś z serii: “Dzieciakom się spodoba, ale starzy znowu robią burzę w nocniku”? 😛 Lalka jest bardzo okej i fajnie, że Mattel nigdy nie nie ograniczał w wymyślaniu dla Baśki zawodów, ale gdy czytam wypociny tych niektórych pań jajogłowych to mam wrażenie, że coś im zaszkodziło bardziej, niż Barbie miałyby zaszkodzić małym dziewczynkom…

  Like

  • fleurdolls
   29 July 2014

   Heh heh heh… dorośli… zupełnie jak w Małym Księciu: “Dorośli nigdy nie potrafią samodzielnie niczego pojąć i uprzykrzają życie dzieciom, które ciągle muszą im wszystko wyjaśniać.”

   Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 6 July 2014 by in Articles, Artykuły, Barbie.
%d bloggers like this: