Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Mam’zelle Paname Doll by Unica – Lalka od Unica


Mamzelle-Paname

I first saw Mam’zelle Paname around seven years ago, thanks to my Dutch friend Jolanda, and I was immediately enchanted.

Unfortunately, I don’t have a single one in my collection – which makes this post a little unusual for me, I usually write about dolls I actually own. I can only share with you what I learned online, and none of the photos are mine. I’d like to have one very much, but recently she’s been selling on eBay for around £250 – a bit too much for my budget.

Lalkę Mam’zelle Paname zobaczyłam po raz pierwszy dzięki mojej koleżance z Holandii, Jolancie –zauroczyła mnie pierwszego wejrzenia.

Niestety, nie mam ani jednej w kolekcji – więc dzisiejszy wpis będzie inny niż moje zwykłe, bo do tej pory pisałam o lalkach które mam. Mogę więc podzielić się z Wami tylko tym co wiem z internetu, a żadna fotka nie jest moja. Oczywiście bardzo chciałabym ją mieć, ale ostatnio sprzedawała się na eBay za około £250 – trochę za wysoko jak na mój budżet.

These dolls are hard to find today. They were made in Belgium by Unica sometime in the early 1960s. Unica was mostly a baby doll manufacturer, as you can see today from eBay search results – especially under the search term ‘Unica poupée’. It would appear that Mam’zelle was a foray into fashion doll territory, because all her clothes were created by a famous Parisian designer Jacques Esterel, and his name appears on her boxes as well. This is very similar to the British Daisy doll from the 1960s, created by designer Mary Quant.

Dzisiaj te lalki są rarytasem. Produkowane były w Belgii przez firmę Unica, we wczesnych latach 60. Firma Unica produkowała w większości lalki-bobasy, co można zobaczyć dzisiaj na eBayu – szczególnie pod hasłem ‘Unica poupée’. Wygląda na to, że Mam’zelle była wyprawą na terytorium fashion dolls, bo wszystkie jej ubranka zaprojektowane były przez sławnego paryskiego projektanta mody Jacquesa Esterel, którego nazwiskiem podpisane są też jej pudełka. Przypomina to brytyjską lalkę Daisy, też z lat 60., wykreowaną przez Mary Quant.

Mam’zelle is described as 30, 32 or 35cm tall (possibly was made in different heights?), made of vinyl, with ‘Unica Belgium’ marked on her neck and upper back. Come collectors mention that her shoes didn’t quite fit her feet, therefore got easily lost and are hard to find today. Her hair is rooted in various lengths and colours – blonde, auburn, brown or red. She also has rooted lashes, and her face is very unusual – huge eyes, tiny nose, and those very unusual lips. So much personality! 😀

Wzrost Mam’zelle podany jest jako 30, 32, lub 35cm (być może produkowana była w różnych rozmiarach?), ciałko z winylu, z oznakowaniem ‘Unica Belgium’ na szyi i na górnej części pleców. Niektórzy kolekcjonerzy piszą, że jej buty były źle dopasowane do stóp, skutkiem czego gubiły się łatwo i dzisiaj trudno je znaleźć. Jej włosy są rootowane, o różnych długościach i kolorach – blond, brunetka, szatynka i ruda. Rootowane są też rzęsy, a najbardziej niezwykła jest twarz – olbrzymie oczy, malutki nosek i te bardzo niezwykłe usta. Charakteru jej nie brak! 😀

It’s possible that, even though she was tall, she was as slim as Barbie or Fleur – in the photo below from an old eBay auction, she’s wearing a dress that belongs to Fleur. The sleeves would have probably been too short, but it fits her in the shoulders.

Możliwe jest że, pomimo jej wysokiego wzrostu, jest ona tak szczupła jak Barbie lub Fleur – zdjęcie poniżej pochodzi z dawnej aukcji z eBaya, gdzie ubrana jest w sukienkę Fleur. Rękawy były zapewne za krótkie, ale pasuje w ramionach.

Mamzelle-Paname-Fleur-Dress

Here, you’ll find pictures of Jolanda’s Mam’zelle Paname dolls.

Oto link do zdjęć lalek Mam’zelle Paname należących do Jolandy.

And the rest of the pictures, gathered from the internet. Oto reszta zdjęć, zebranych z internetu.

 

 

Advertisements

19 comments on “Mam’zelle Paname Doll by Unica – Lalka od Unica

 1. Ania
  14 September 2014

  Ciekawe, że w tamtych latach ktoś pokusił się o stworzenie lalki o takiej twarzy 🙂

  Like

  • fleurdolls
   14 September 2014

   Na pewno w jakiś sposób oddaje to kanon urody lat 60, szczególnie makijaż oczu, ale na pewno wyróżnia się ona wyglądem od chyba wszystkich lalek 🙂

   Like

  • Ania
   14 September 2014

   Tak, ten dzióbek jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego, jeślibym w tamtych czasach produkowała lalki, to bałabym się wyprodukować taką lalkę, ale masz rację – to specyfika tamtych czasów 🙂

   Like

 2. Szara Sowa
  14 September 2014

  Bardzo dziwną ma buzię i głowa jakby za duża w stosunku do ciałka. Ciagle dowiaduję się o istnieniu lalek, o których nie miałam zielonego pojęcia.

  Like

  • fleurdolls
   14 September 2014

   Niestety, na wielkogłowie cierpi wiele lalek, w tym Fleur też! 😀 a lalek do poznania… jest jeszcze tysiące.

   Like

 3. Stary_Zgred
  14 September 2014

  Achhh, te laleczki wyglądają jakby ssały jakieś smakowite lizaki. Wstawiane oczy, koci makijaż,duże łebki – jakie one fajne! No i można je oglądać tylko na zdjęciach, bo w naszym kraju chyba ich nigdy nie sprzedawano. Tym bardziej chciałabym móc którejkolwiek dotknąć.

  Like

  • fleurdolls
   14 September 2014

   No nie? Albo jakby były czymś bardzo pięknie zdziwione! 😀 mam lalkę o niemal identycznym ciałku ale innej głowie – będę musiała sprawdzić detale. Jeżeli ciałko się zgadza to jest ono bardzo lekkie i puste, niezbyt dobrego gatunku, ze wspaniale wymodelowanymi rękami. Tyle że na zdjęciach ich ciałka wyglądają jakby całe były z plastiku, a moja lalka ma ręce z gumy, nawet nie z winylu.

   Like

 4. Paweł Nytra
  14 September 2014

  Przedziwna twarz, zarazem mnie bawi i przeraża. 🙂

  Like

  • fleurdolls
   20 September 2014

   No nie? Czy to nie wspaniałe? To był odważny krok producenta aby stworzyć taką lalkę zupełnie inną od wszystkich. Aż się prosi do fotografowania 🙂

   Like

  • Paweł Nytra
   21 September 2014

   Tylko ta zaporowa cena. :/

   Like

 5. MamaMani
  14 September 2014

  Mam jedną. W pudełku, oryginalnej sukience i bucikach. Od czasu do czasu pojawiają się na ebay-u francuskim lub holenderskim. Myślę, że można upolować je na zachodnich pchlich targach. A Esterel to cała epoka. Szkoda, że mało go znamy. 50 lat żelaznej kurtyny pozbawiło na lekcji elegancji i lekkości.

  Like

  • fleurdolls
   20 September 2014

   Ojej gratuluję takiej lalki!!! A możemy ją może zobaczyć? Masz gdzieś swój kącik lalkowy w necie? 🙂

   Like

  • MamaMani
   21 September 2014

   Na razie w proszku – dom_lalki. Ale własnie kupiłam drugą, wprawdzie bez pudełka i butów, ale w pięknej sukience Esterela. Postaram się zrobić trochę zdjęć.

   Like

  • fleurdolls
   21 September 2014

   A masz link? Bo Google pod dom-lalki mi nic nie wyrzuca. Bardzo bardzo chętnie zobaczę zdjęcia! Ta lalka mnie oczarowała 🙂

   Like

 6. alexisdoll
  15 September 2014

  Ta laleczka wygląda jakby chciała dać komuś całusa i ten wyraz zastygł jej na twarzy. Ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę… i zarazem kusi oryginalnością. Ale żeby aż za tyle pieniędzy…? Trochę dużo. Życzę Ci, żebyś ją znalazła w rozsądnej cenie. Blog faktycznie super teraz wygląda, poprzednie posty kuszą, żeby na nie kliknąć 😉

  Like

  • fleurdolls
   20 September 2014

   Twój blog też! 😀 bardzo mi się ta lalka podoba, zapewne na nią zapoluję… to właśnie jej wyraz twarzy mnie kusi, nie ma innej takiej lalki. Większość się uśmiecha, a ona właśnie nie! Jest indywidualistka! 😀

   Like

 7. Gośka
  16 September 2014

  Faktycznie bardzo ciekawa! Zastanawiam się, czy ona miała jakiegoś chłopaka – bo widziałam jedną w sukni ślubnej.

  Like

  • fleurdolls
   20 September 2014

   Hmmm… nigdy żadnego chłopaka na zdjęciach nie widziałam… może zrobili suknię ślubną, bo każda fashion doll musi ją mieć, czy ma chłopaka czy nie?

   Like

 8. Niels
  12 July 2016

  I have one of these dolls since i was a child (im 19 now) my parents must’ve bought one at some garage sale or something. I never knew this doll had this much history.

  Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 14 September 2014 by in Fashion Dolls, Mam'zelle Paname.
%d bloggers like this: