Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

The Best Secret Santa Gift – Najlepszy Prezent od Tajemniczego Mikołaja


Do you do a work Secret Santa? We do – and I think it’s a great idea, especially when people really make an effort. I’m happy to say, this Christmas I received my favourite Secret Santa gift of all time – and it was from my manager. Thank you Nick! 😀

The gift is a personalised mug, made to look like a cover of a gossip magazine. Nick has always known I love dolls, so he went online to look for suitable ‘doll in office’ photos, and found… images by Ola, one of my best friends! 😀 He then created a story entitled ‘a day in the life of copywriter, Agnes’. If you believe this story, I basically spend entire days gossiping, making tea and avoiding work 😀 THIS IS NOT TRUE.

This – this is a fantastic, one of a kind, amazing Secret Santa gift. And I’m sure Ola will be pleased too!

You’ll find her original mug photos under this link.

Nigdy nie pracowalam w Polsce, więc nie wiem czy istnieje tam miły zwyczaj Secret Santa? Jak to przetłumaczyć – sekretny czy tajemniczy Mikołaj? Pracownicy losują imię innego pracownika, któremu kupują następnie prezent świąteczny, bez ujawniania dawcy. Często to nie-ujawnianie nie udaje się, ale i tak jest wesoło. A więc u mnie w pracy też jest taki Secret Santa – w tym roku otrzymałam mój ulubiony prezent wszechczasów – od mojego szefa. Dzięki, Nick! 😀

Prezentem jest jedyny w swoim rodzaju kubek, udawający okładkę plotkarskiego czasopisma. Nick od zawsze wiedział, że kolekcjonuję lalki, więc poszukał w internecie odpowiednich fotek w temacie ‘lalka w biurze’ i znalazł… fortki Oli, jednej z moich najlepszych przyjaciółek! 😀 następnie stworzył do nich historyjkę pod tytułem ‘dzień pracy copywriterki Agnes’. Jeżeli wziąć dosłownie co tam jest napisane, to spędzam całe dnie plotkując, robiąc herbatę i unikając pracy 😀 TO NIEPRAWDA.

To – to jest fantastyczny, zupełnie unikatowy, wspaniały prezent od sekretnego Mikołaja. Jestem pewna, że Oli się też spodoba!

A pod tym linkiem zobaczycie oryginalne fotki z mojego kubka.

fleur-mug1

fleur-mug2

fleur-mug3

fleur-mug4

Advertisements

8 comments on “The Best Secret Santa Gift – Najlepszy Prezent od Tajemniczego Mikołaja

 1. Danka_Zee
  10 January 2016

  I think it was something like Mikołajki, 6th of December that people would draw names and give each other presents. I am not sure anymore but it was a tradition in school more than at work.

  Like

  • fleurdolls
   17 January 2016

   Ah that’s interesting. The 6th of December in the UK isn’t observed at all, except by the Europeans of course, like the Poles and the Germans 🙂 thank you for your comment! I think Secret Santa is a very sweet tradition that should be more popular than it is. It’s very popular in Canada and America.

   Like

 2. sowa58 (Szara Sowa)
  11 January 2016

  Pomysłowy ten Tajemniczy Mikołaj. Kubek prześliczny. U nas taki zwyczaj panuje w szkole, uczniowie na Mikołajki losują sobie osoby do paczek, wychowawca też bierze w tym udział. No i nie zawsze da się ukryć, kto robił komu.

  Like

  • fleurdolls
   17 January 2016

   W pracy też nie zawsze udaje się ukryć, co kto komu kupił. W przypadku okropnych prezentów to nawet lepiej wiedzieć 😀 dla dzieci to zapewne wielka frajda, dla dorosłych czasem trudno kupić trafiony prezent, ale jednak umila to pracę w biurze.

   Like

 3. madmadzia
  18 January 2016

  Świetny prezent!! miło pić kawkę, spoglądając na fleurki, nie? 🙂

  Like

  • fleurdolls
   18 January 2016

   Właśnie w tej chwili to robię Madziu! 😀 mniam mniam

   Like

  • madmadzia
   18 January 2016

   Hihihi smacznej kawki zatem Aga 🙂

   Like

 4. Ania
  23 January 2016

  Wspaniały prezent! Zabawny i przemyślany, co dzisiaj rzadko się zdarza 🙂

  Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 10 January 2016 by in Fleur Dolls, Lalki Fleur.
%d bloggers like this: