Fleur Makes Your Dreams Come True!

A blog about 80s Dutch fashion doll Fleur in English and Polish. Blog o holenderskiej lalce z lat 80 Fleur po angielsku i po polsku.

Special Offer Polka Dot Fleur – Fleurka Polka Dot Oferta Specjalna


Polka-Dot-Fleur-Portrait

In the last few months I’ve built a long list of topics to write about, and I noticed that none of them have anything to do with Fleur! So checked my published posts… and the last time Fleur had a topic to herself was in February. That’s terrible! Well, last week a lovely Karina left me a comment about her childhood Fleur – it was the Special Offer Polka Dot Fleur in pink and yellow. So I offered to write about this Fleur at the next opportunity – so, Karina, this topic is for you 😀

W ciągu ostatnich kilku miesięcy spisałam długą listę tematów na blog i zauważyłam, że żaden z nich nie jest o Fleur! Sprawdziłam więc wpisy już opublikowane… okazało się, że ostatni raz pisałam o wyłącznie o Fleur w lutym. To okropne! Ale, w zeszłym tygodniu przemiła Karina napisała mi komentarz o swojej Fleurce z dzieciństwa – to była Oferta Specjalna Polka Dot (Kropkowa) Fleur w różowo-żółtym ubranku. Zaoferowałam więc napisać o tej Fleurce przy najbliższej okazji – a więc, Karina, ten wpis dedykowany jest Tobie 😀

I should explain here that Polka Dot is not her official name – but as there were three Special Offer dolls, the only way to distinguish them is to call them something recognizable.

Muszę tu dodać, że Fleurka ta nie nazywa się oficjalnie Polka Dot (Kropkowa) – ale ponieważ były trzy różne fleurkowe Oferty Specjalne, jedynym sposobem rozróżnienia ich jest danie im jakiegoś rozpoznawalnego imienia.

You may not realise that Otto Simon produced a few ‘triplets’ during Fleur’s 10 years of fame. These were series of dolls dressed in similar outfits of different colours. In fact, they all deserve to be mentioned here, so I’m going to write about them all in the future. Some were called Special Offer or Promotion. Special Offer dolls were sold for less, around half, or even third, of the price of regular dolls. I don’t have any catalogue photos of the Polka Dot doll, but I have the others – the one in striped dress, the Logo dolls and the Bermudas. As you can see below in the catalogue from the mid-1980s, Bermuda Fleur is priced at 9.95 guilder, while Jeans Fleur costs 19.95, and Nurse 27.95.

Być może nie wiecie, że Otto Simon wyprodukował kilka ‘trojaczków’ w ciągu 10-ciu lat sukcesu Fleur. Były to serie lalek ubranych w identyczne ubranka, ale o różnych kolorach. Wszystkie powinny być Wam przedstawione, więc o następnych będę pisać w przyszłości. Niektóre z nich nazywały się Special Offer (Oferta Specjalna) albo Promotion (Promocja). Lalki Special Offer były mniej kosztowne, około połowy lub jednej trzeciej ceny zwykłych lalek. Nie mam żadnych fotek katalogowych lalki Polka Dot, ale mam inne – tej w sukience w paski, tej z logo Fleur na bluzce, oraz Bermudy. Jak widać w poniższym katalogu z połowy lat 80., Fleurka Bermuda kosztowała 9.95 guldenów, podczas gdy Fleurka Jeans 19.95, a Fleurka Pielęgniarka 27.95.

Fleur-Speelboom-Catalogue

Polka Dot Fleur was probably sold around 1987, because of her light green box. But if you look on the Fleur website, you’ll notice I have her photographed in a dark green box… this is my mistake 😐 my very first Polka Dot Fleur was the one in yellow skirt and blue top, and I probably threw away the box, or it was damaged during my many relocations. When building the Fleur website a few years ago, I needed to photograph her in the box, and this box was of the right size. I will have to replace that picture soon… an original Polka Dot Fleur in a box looks as below. Her catalogue number is 385-1008.

Fleurka Polka Dot prawdopodobnie sprzedawana była w roku 1987, z racji jej jasno-zielonego pudełka. Ale, jeżeli złożycie wizytę na stronie Fleurkowej, zobaczycie że sfotografowana jest w pudełku ciemno-zielonym… jest to mój błąd 😐 moją pierwszą Fleurką Polka Dot była ta w żółtej spódnicy i niebieskiej bluzce, prawdopodobnie wyrzuciłam jej pudełko, albo zniszczyło się podczas licznych przeprowadzek. Budując stronę o Fleurkach musiałam sfotografować ją w pudełku, a to było jedyne które miałam w odpowiednim rozmiarze. Muszę zmienić to zdjęcie jak najszybciej… oryginalna Fleurka Polka Dot w pudełku wygląda tak jak poniżej. Jej numer katalogowy to 385-1008.

Polka-Dot-Fleur-NRFB

Promo photos at the back of the box. Fotki promocyjne z tyłu pudełka.

Polka-Dot-Fleur-Promo1 Polka-Dot-Fleur-Promo2 Polka-Dot-Fleur-Promo3

Promo photo from Fleur catalogue published probably in 1987. You can see the full catalogue here.

Fotka promocyjna z katalogu Fleur wydanego zapewne w 1987 roku. Cały katalog można zobaczyć tutaj.

Fleur-Catalogue-Promo

Fleur’s body is the side-split one, and she has the Fleur logo at the back of her head, under the hair. She’s one of only four dolls who have the logo, and you can see them all in my topic about Fleur identification.

Ciałko Fleur jest ‘szpagatowe’, robi szpagat na boki, a z tyłu głowy pod włosami ma ona logo Fleur. Jest to jedna z czterech tylko lalek, które mają te oznakowanie, można zobaczyć je wszystkie w moim wpisie o identyfikacji Fleur.

Polka-Dot-Fleur-Body-Head

The Fleurs were available in clothes of three different colour combinations, and three different hair colours – a clever marketing ploy. They were low-priced enough to buy two, or even three, for the price of one doll. Their clothes could be mixed and matched. Here are all three girls in their original clothing.

Fleurki sprzedawane były w ubrankach w trzech różnych kombinacjach kolorystycznych, oraz trzech różnych kolorach włosów – sprytny chwyt reklamowy. Wycenione były wystarczająco nisko aby kupić dwie, a nawet trzy, za cenę jednej normalnej lalki. Ich ubranka mogły być zamieniane. Oto trzy dziewczyny w oryginalnych ubrankach.

Special-Offer-Polka-Dot-Fleurs1 Special-Offer-Polka-Dot-Fleurs2 Special-Offer-Polka-Dot-Fleurs3

And here’s what they would look like if all their clothes were the same colour – a little boring, don’t you think?

A oto jak wyglądałyby, gdyby zamieniły się na ubranka tego samego koloru – trochę nudnawo, nie sądzicie?

Special-Offer-Fleurs1 Special-Offer-Fleurs2

Notice the dolls in the promo photos and in the box are wearing the shirt… backwards? The shirt has a v-neck, but also a seam on the same side, but I think it looks terrible that way – so all my dolls are wearing their tops the other way. Here’s what they look like when they wear them as they have originally. It’s not a good look 😀

Zauważcie, że lalki na fotkach promocyjnych oraz ta w pudełku noszą bluzki… tyłem na przód? Bluzki mają kołnierz w serek, ale też szew po tej samej stronie, co moim zdaniem wygląda okropnie – więc moje lalki noszą bluzki odwrócone na drugą stronę. Oto jak wyglądają z bluzkami jak w oryginale. Wcale to nie wygląda 😀

Polka-Dot-Fleurs-Shirts

The skirts are cut with high waist, as shown below. Spódnice skrojone są na wysoką talię, jak poniżej.

Polka-Dot-Fleur1 Polka-Dot-Fleur2

Aren’t they sweet? 😀 Czyż nie są słodziutkie? 😀

Polka-Dot-Fleurs Polka-Dot-Fleur

Advertisements

29 comments on “Special Offer Polka Dot Fleur – Fleurka Polka Dot Oferta Specjalna

 1. Ania
  24 August 2014

  Są bardzo słodziutkie 🙂 Kocham je 😉 Spódniczki na wysoką talię strasznie mi się podobają – aż się proszą o białą, elegancką koszulę z kołnierzem pod spód, jak to się teraz nosi. Pomysł z dekoltem w serek i szwem z przodu kompletnie nietrafiony 😛 Cieszę się, że w końcu napisałaś coś o Fleur 🙂

  Like

  • fleurdolls
   24 August 2014

   Hmmm teraz zastanawiam się, czy mam takową koszulę… Fleurkową nie, ale może Barbiową… 😀 za taką spódnicę z wysoką talią dałabym cały swój dobytek w latach 80… zawsze byłam okropnie ubrana TRAGEDIA 😀

   Like

  • Ania
   24 August 2014

   Powiedz, że masz – Fleur na pewno by w niej fajnie wyglądała 🙂 Ja też nie podążałabym nigdy za modą, rodzice ubierali nas na placach targowych 😀 A do dziś pamiętam, jak przyjechała do mnie kuzynka na noc i wieczorem ubrała piękną, różową koszulę nocną z wielkim wizerunkiem Barbie z przodu… Oj, ale byłam zazdrosna 😀

   Like

  • fleurdolls
   25 August 2014

   O kurka, ja nawet czytając to poczułam się zazdrosna 😀 taaaaką koszulę!

   Like

 2. sowa58
  24 August 2014

  O Mamo, jakie one piękne. Szkoda, że nie pokazuja się w SH. Choć nie zbieram barbiowatych, to chętnie bym przygarnęła. Dzięki za podzielenie się zdjęciami tych ślicznotek. Mam nadzieję, że Fleurki będą częściej zagladały na bloga.

  Like

  • fleurdolls
   24 August 2014

   A podobno się pokazują, tylko trzeba mieć szczęście 😀 w SH się dużo skarbów trafia. Można też traffić na ich polskie klony!
   Mam zamiar pisać teraz o Fleurkach raz na miesiąc – mam nadzieję, że czytelnicy się nie znudzą 🙂

   Like

 3. medithanera
  24 August 2014

  Zaczęły mnie intrygować zdjęcia na pudełkach. Fleur mają przepiękne, aż się chce oglądać.
  Bluzki ze szwem na środku pewnie mają wyglądać na zasuwane na zamek, ale tyłem faktycznie jest lepiej.
  W stadzie śliczne. Aż pogonię się z jakąś lalką w teren, bo po dniu “odpoczynku” czuję się jak leń skończony.
  Btw. uwielbiam Twoją stronę 🙂
  I przepraszam za chaotyczność ogólną, ale łeb mi pęka. A ta Daisy u mnie jest 15-calową gigantką 🙂

  Like

  • fleurdolls
   24 August 2014

   Dzięki i dzięki 😀 strona Fleurkowa wymaga wieeeeelkich uaktualnień… za co mam zamiar zabrać się niedługo (ale ja to już długo mówię…)
   Rzeczywiście pudełka Fleurkowe są interesujące, wiele z nich ma te same obrazki, szczególnie te od wcześniejszych lalek, ale potem widać, że nauczyli się je wykorzystywać dla reklamy, zamiast katalożków – których w karierze Fleur było tylko trzy, a to bardzo mało jak na 10 lat.

   Like

 4. astridnat
  24 August 2014

  Te kropkowe panny są przeurocze 🙂 W Fleurkach najbardziej podoba mi się ich twarz z tym delikatnym, ledwie dostrzegalnym uśmiechem 🙂

  Like

  • fleurdolls
   24 August 2014

   Dziękuję – przyznam, że żółto-niebieska panna brunetka jest jedną z moich ulubienic w kolekcji. Wygląd Fleurki jest być może największym jej atutem – niby Fashion Doll podobna do Barbie, ale subtelniejsza, bardziej europejska 🙂

   Like

 5. Karina
  25 August 2014

  Witaj Agnieszko,
  bardzo serdecznie dziękuję za ten wpis. Moja Fleur to ta blondynka w różowym. Mam ją do dzisiaj tylko włoski się lekko przetarły ale nadal jest piękna i towarzyszy mi w tym dorosłym życiu… 🙂 Różowe ubranko już przepadło ale żółta bluzeczka była z nami długo… Najlepiej utrzymuje się fryzura typu kucyk- tak ma ustawone włosy i żadna inna… Tak podejrzewałam, że w kategorii flerek była to jakaś tania wersja co absulotnie nie zmienia mojego uwielbienia dla Fleur. 🙂 Szczerze mówiąc była jedyną znaną mi Fleur w moim otoczeniu- drugą podobną miała moja koleżanka w Warszawie a poza tym w moim mieście Fleur to był aabsolutny wyjątek. Czasami w Peweksie można było spotkać Pannę Młodą ( która wtedy strasznie mi się podobała bo miał druhnę) i lalkę Fleur – aerobic. I to chyba wszystko- więcej Fleur z tamtego okresu nie pamiętam….

  Jeszcze raz dziękuję Agnieszko, że napisałaś o niej- to bardzo miłe….

  Karina

  Like

  • fleurdolls
   25 August 2014

   Karino, cała przyjemność po mojej stronie! 😀 Przy okazji podałaś mi fantastyczny pomysł opisania wszystkich ‘trojaczków’, co zrobię w kolejności. To prawda, że fryzura tych lalek ma być tylko i wyłącznie kucykiem – powinnam była o tym napisać, ale włosy tych lalek były zazwyczaj rootowane tylko dookoła głowy, plus kilka pasem po środku i tyle – reszta była łysa. Co jest bardzo zabawne, ale ilu kolekcjonerów rozczarowało się tym gdy dostali taką Fleurkę w ręce! 😀 był to jeden sposób zaniżania kosztów produkcji – mniej włosów. W moim mieście Pewex był też raczej skromnie zaopatrzony, a skąd jesteś? Ja z Białegostoku. Fleurki Panny Młodej nigdy nie widziałam na oczy w tamtych czasach, oprócz zdjęć. Aerobic też nie. Pamiętam tylko Tenisstar, Alpinkę oraz Amazonkę, ale dlatego że dwie ostatnie dostałam w prezencie, a Tenisistkę pamiętam bo musiałam wybierać między nią a Amazonką 😀

   Like

 6. Karina
  25 August 2014

  Ja mieszkałam w bardzo małym mieście- Nysa w woj.opolskim, ok. 50 tyś mieszkańców. Peweksy były dwa: jeden zabawkowo-spożywczy a drugi tylko spożywczy. Ale moja Fleur pochodzi z Warszawy- taki ma rodowód 🙂
  Po prostu moi rodzice byli w jakiejś delegacji w stolicy i córka ich znajomych miała Fleur. Oni też chcieli mi zrobić jakąś przyjemność, żeby wynagrodzić tą tygodniową rozłąkę ( a byłam wowczas jedynaczką!) i kupili właśnie lalkę Fleur!
  Co były dla mnie dużym zaskoczeniem bo nawet nie znałam tej lalki ( na naszym podwórku nikt nie miał)
  Póżniej poszłam zobaczyć te lalki do Peweksu, bo chciałam zobaczyć jakie jeszcze są inne modele i przeżyłam szok w tym peweksie :), sama rozumiesz…

  Like

  • fleurdolls
   25 August 2014

   Świetna historia! 😀 nawet nie wiesz jak doskonale Cię rozumiem z tym Peweksowym szokiem, bo też taki miałam, chodziłam tam jak głupie dziecko żeby się torturować… opisałam wszystko w temacie o wspomnieniach z Peweksu, gdybyś chciała rzucić okiem 😉 masz super rodziców! To był duży wydatek w tamtych czasach… czy pamiętasz może, czy był to rok 86 czy 87?

   Like

  • Karina
   25 August 2014

   Agnieszko,
   właśnie tutaj mam zagwozdkę bo wydaje mi się, że to była końcówka 86 ale pisałaś, że tych lalek jeszcze wtedy nie sprzedawali. Możliwe zatem, że 87 chociaż sama nie wiem.. pamięć jest ulotna. Na pewno koniec roku, tylko którego?
   Gdyby się dało- mogę podesłać Tobie aktualne zdjęcie mojej Fleur…
   🙂

   Like

  • fleurdolls
   25 August 2014

   Nie jestem pewna który to był rok – mógł być 86 albo 87? Mógł być nawet przełom tych dwóch 😀 a zdjęcie zobaczę z największą przyjemnością, podeślij na fleurdolls@gmail.com

   Like

 7. Ola
  26 August 2014

  Nigdy wcześniej nie widziałam lalki Fleur, ale wszystkie są przecudowne i jakie mają piękne te rzęsy 🙂 a pastelowe, kropkowe ubranka- rewelacja 😉 pozdrawiam

  Like

  • fleurdolls
   26 August 2014

   Witam Olu i dziękuję za komentarz 🙂 cieszę się, że przybyła Fleurkom jeszcze jedna fanka, bo to rzeczywiście czarujące i nadal wspominane z nostalgią lalki. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

   Like

 8. Karina
  27 August 2014

  Tak bardzo chciałabym kupić Fleur i znów jest to trudno osiągalne 🙂
  Tak bardzo podobają mi się te lalki i nie ma ich w sklepie ani nie można dotknąć zupełnie jak w czasach mojego dzieciństwa 😦 pozostaje tęsknota
  Dobrze, że jest Twój blog…
  PS. Czy wszystkie lalki na zdjęciach są Twoje? I czy mają oryginalne włosy? 🙂
  Karina

  Like

 9. mangusta
  27 August 2014

  Moja koleżanka miała ciemnowłosą w niebieskim ubranku. Lalka miała wadliwą nogę, więc jej rodzice gdzieś ją wysłali do naprawy. Wróciła blondynka.

  Like

  • fleurdolls
   27 August 2014

   No nieeee… ha ha zamienili jej głowę? 😀 Bo rerootów w tamtych czasach raczej nikt nie robił… czy koleżanka była bardzo niezadowolona?

   Like

  • mangusta
   27 August 2014

   Raczej przysłali po prostu nową lalkę. Koleżanka miała teorię, że włosy zmieniły kolor od płynu, który został wpuszczony w kolano lalki, żeby je naprawić

   Like

 10. Donna Pllu
  28 August 2014

  Witam serdecznie.
  Ja równiez mialam w dziecinstwie dwie laleczki Fleur…..kochalam je niezmiernie.
  Pierwsza to brunetka w granatowym dresikuz plecakiem….a druga to piekna blondynka uczesana w konski ogon z grzywka.
  Miala czarne gumowe szpilki,pastelowa rozowa bluzeczke i turkusowe spodenki z mankietami…..marze…by ja kiedys sobie kupic….by przypominala mi dziecinstwo.
  Laleczki byly kupione w Pewexie.
  Pozdrawiam.

  Like

  • fleurdolls
   28 August 2014

   Witam na blogu 🙂 odpowiedziałam już na Twój drugi komentarz. A co się stało z Twoimi Fleukami? Czy zamieszkały może u jakiejś młodszej kuzynki?

   Like

 11. Donna Pllu
  4 September 2014

  Gdzies zaginely…..niestety….

  Like

 12. Donna Pllu
  16 September 2014

  Udalo sie….z Holandi leci do mnie Fleur Bermuda blondi w ubranku roz-turkus w oryginalnych buciakach i nawet z oryginalna wstążką w kucyku. Stan lalki idealny 🙂 Tak sie ciesze…..

  Like

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 24 August 2014 by in Fleur Dolls, Lalki Fleur and tagged , , .
%d bloggers like this: